Asenkron motor sürücüleri için çevrimiçi sansürlemeli modele uyarlamalı sistem tabanlı hız kestiricisinin tasarımı
Design of an online censoring model reference adaptive system based speed estimator for induction motor drives
  1. Tez No: 981028
  2. Yazar: ALİ YASİN BÜLBÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RIDVAN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kayseri Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, en küçük ortalama kare (least mean square, LMS) tabanlı modele uyarlamalı sistem (MUS) algoritmasının hesaplama yükünü azaltmak için önerilen çevrimiçi sansürlemeli LMS (online censoring LMS, OC-LMS) tabanlı MUS hız kestiricisini kullanan hız-algılayıcısız asenkron motor (ASM) sürücüsünün tasarımı gerçekleştirilmiş ve benzetim temelli doğrulanmıştır. Önerilen kestiricinin başarımı kentsel dinamometre sürüş programı (Urban Dynamometer Driving Schedule-UDDS) ve dünya çapında uyumlu hafif araçlar test prosedürü-3 (Worldwide Harmonised Light Vehicles Test Procedure 3-WLTP-3) hız profillerinin sürücü sistemine hız referansı olarak verildiği zorlayıcı senaryolar ile test edilmiştir. Önerilen OC-LMS tabanlı MUS algoritmasından elde edilen benzetim sonuçları önerilen kestiricinin başarımını onaylamaktadır. Ek olarak farklı sansürleme oranları için önerilen kestiricinin çalışma süreleri geleneksel LMS tabanlı MUS ile karşılaştırılmıştır. Önerilen kestirici %30, %50 ve %70 sansürleme oranları için çalışma süresini sırasıyla %9.11, %11.83 ve %15 düşürmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, to reduce the computational burden of the least mean square (LMS) based model references adaptive system (MRAS) algorithm, the design of a speed-sensorless induction motor (IM) drive used the online censoring LMS (OC-LMS) based MRAS speed estimator is implemented and validated with simulations. The performance of the proposed estimator is tested with the challenging scenarios which the speed profiles of the Urban Dynamometer Driving Schedule (UDDS) and Worldwide Harmonised Light Vehicles Test Procedure 3 (WLTP-3) are given as the speed reference to the drive system. The simulation results obtained from the proposed OC-LMS based MRAS algorithm confirm the performance of the proposed estimator. In addition, the running times of the proposed estimator for different censoring ratios are compared with the traditional LMS based MRAS. The proposed estimator is reduced the running time by 9.11%, 11.83% and 15% for 30%, 50% and 70% censoring ratios, respectively.