Azim Hace'nin hikmetleri (inceleme-metin-dizin)
The hikmets of Azim Hace (analysis-text-index)
  1. Tez No: 981058
  2. Yazar: AKRAMJON ZARIFOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAIDBEK BOLTABAYEV, PROF. DR. LAYLO RAUPOVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezde, XIX. yüzyılın önemli mutasavvıf şairlerinden Azim Hace'nin Hikmet adlı eseri dil bilimsel açıdan değerlendirilmiştir. Araştırmanın temel amacı, söz konusu eserin transkripsiyonlu metnini hazırlamak, metnin dil özelliklerini belirlemek ve söz varlığını dizin hâlinde ortaya koymaktır. Konunun seçilmesinde, şimdiye kadar yapılan çalışmaların çoğunlukla eserin edebî ve tasavvufi yönüne odaklanmış olması, dil incelemelerinin ise son derece sınırlı kalması etkili olmuştur. Çalışmada taşbaskı nüsha esas alınmış, okunması güç olan veya silinmiş kısımlar bağlam yardımıyla çözümlenmiş, gerekli durumlarda sözlüklerden yararlanılmıştır. İnceleme sonucunda eserin dilinde sade Türkçe unsurların güçlü biçimde korunduğu, ancak Arapça ve Farsça kökenli dinî-tasavvufi terimlerin de önemli bir yer tuttuğu görülmüştür. Ses bilgisi bakımından ünlü ve ünsüzlerde çeşitli değişmelerin, morfoloji açısından ise eklerin kullanımında dikkat çekici örneklerin bulunduğu kaydedilmiştir. Çalışmanın birinci bölümü giriş niteliği taşımaktadır. İkinci bölümde eser üzerinde yapılan dil incelemesi yer almaktadır. Üçüncü bölüm Hikmet'in transkripsiyonlu metnini ihtiva etmektedir. Dördüncü bölümde eserin gramatikal-dizin sözlüğü hazırlanmıştır. Ayrıca taşbaskı nüshanın tıpkıbasımı da ilave edilmiştir. Eserin söz varlığı üzerine yapılan dizin çalışması, yalnızca metnin kelime kadrosunu ortaya çıkarmakla kalmamış, aynı zamanda XIX. yüzyıl Türkçesinin dil yapısı hakkında da yeni veriler sağlamıştır. Böylelikle Hikmet, hem geleneği sürdüren hem de kendi döneminin dil özelliklerini yansıtan bir metin olarak değerlendirilebilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the work Hikmetler by Azim Hace, one of the prominent Sufi poets of the 19th century, has been examined from a linguistic perspective. The main objective of the research is to prepare a scholarly edition of the text, to identify its linguistic features, and to compile its vocabulary in the form of an index. The choice of this topic was influenced by the fact that previous studies have largely focused on the literary and mystical aspects of the work, while its linguistic features have remained insufficiently explored. The lithographic copy of the work was taken as the basis of this study. The parts that were difficult to read or erased were resolved through contextual analysis, and dictionaries were consulted when necessary. As a result of the analysis, it has been observed that the text preserves plain Turkish elements strongly, while also containing a significant number of Arabic and Persian religious and mystical terms. In terms of phonetics, various vowel and consonant changes have been identified, while in terms of morphology, noteworthy uses of affixes have been detected. The index prepared on the vocabulary of the work not only revealed the lexical inventory of the text but also provided new insights into the linguistic structure of 19th-century Turkish and the expression patterns of mystical discourse. Thus, Hikmetler can be considered both as a continuation of tradition and as a text reflecting the linguistic features of its own period.