Bilişim projelerinde proje yönetişimi perspektifinden hizmetkar liderlik ve çalışan bağlılığı ilişkisi
The relationship between servant leadership and employee commitment: A project governance perspective in information technology projects
  1. Tez No: 981057
  2. Yazar: HALİT BİLGEKAĞAN CAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT BİLGETÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, hizmetkâr liderliğin mesleki ve örgütsel bağlılık üzerindeki etkisini ele alarak, proje yönetişiminin bu ilişkide nasıl bir aracı rol üstlendiği incelenmiştir. Hizmetkâr liderlik, çalışanların gelişimine öncelik veren, etik değerlere dayalı bir liderlik anlayışı olup, bireylerin hem işe hem de kuruma duydukları bağlılığı güçlendirebileceği düşünülen bir yaklaşımdır. Ancak, bu etkinin doğrudan mı yoksa belirli organizasyonel mekanizmalar aracılığıyla mı gerçekleştiği konusundaki tartışmalar literatürde tam anlamıyla netlik kazanmamıştır. Bu noktada çalışmamız, proje yönetişimini hizmetkâr liderlik ile mesleki ve örgütsel bağlılık arasındaki dinamikleri etkileyen kritik bir değişken olarak ele almaktadır. Proje yönetişimi, organizasyonların proje süreçlerini verimli yönetmelerine imkân tanırken, çalışanların iş ve mesleki tatminini, kurumsal güven algılarını pekiştirerek bağlılıklarını da olumlu yönde etkileyebileceği gözlemlenmiştir. Bu doğrultuda, özel sektörde faaliyet gösteren bilgi teknolojileri (BT) çalışanları üzerinde nicel bir analiz gerçekleştirilmiştir. Veriler, anket yöntemi kullanılarak toplanmış ve elde edilen bulgular istatistiksel yöntemlerle değerlendirilmiştir. Örneklem, farklı büyüklükteki özel sektör kuruluşlarında çalışan BT profesyonellerinden oluşmakta olup, sektörün dinamik yapısını ve proje yönetişimi süreçlerini deneyimleyen bireyleri içermektedir. Araştırma kapsamında oluşturulan kavramsal model, mevcut literatür ve teorik yaklaşımlar çerçevesinde şekillendirilmiş ve nicel yöntemlerle ölçümlenmiştir. Çalışma ile hizmetkâr liderlik algısının, proje yönetişimi mekanizması üzerinden mesleki ve örgütsel bağlılık üzerindeki etkileri ampirik olarak ortaya konmuştur. Elde edilen bulgular, hem literatüre katkı sağlamakta hem de yöneticiler ve organizasyonel karar alıcılar için önemli pratik çıkarımlar sunmaktadır. Sonuçlar, çalışan bağlılığını artırmayı hedefleyen kurumların yalnızca liderlik yaklaşımlarını değil, aynı zamanda proje yönetim süreçlerini de göz önünde bulundurmaları gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of servant leadership on occupational and organizational commitment, focusing on the mediating role of project governance in this relationship. Servant leadership is a leadership approach that prioritizes the development of employees and is based on ethical values, which is believed to strengthen individuals' commitment to both their jobs and organizations. However, debates in the literature remain unresolved regarding whether this effect occurs directly or through specific organizational mechanisms. At this point, our study considers project governance as a critical variable influencing the dynamics between servant leadership and occupational and organizational commitment. Project governance enables organizations to manage project processes efficiently while also enhancing employees' job satisfaction and perceptions of institutional trust, which, in turn, positively affects their commitment. Accordingly, a quantitative analysis was conducted on information technology (IT) employees working in the private sector. Data were collected through survey methods and analyzed using statistical techniques. The sample consists of IT professionals employed in private sector organizations of varying sizes, incorporating individuals who actively experience the sector's dynamic structure and project governance processes. In this context, the study serves as a significant field research aimed at measuring the impact of servant leadership and project governance on the commitment levels of IT employees in the private sector. The conceptual model developed within the scope of this research was structured based on existing literature and theoretical approaches and tested using quantitative methods. The study aims to empirically demonstrate how perceptions of servant leadership influence occupational and organizational commitment through the project governance mechanism. The findings contribute to the literature while also providing valuable practical insights for managers and organizational decision-makers. The results indicate that organizations aiming to enhance employee commitment should consider not only leadership approaches but also project management processes.