5395 sayılı çocuk koruma kanunu'na göre çocuğun teslimi
Delivery of the child according to child protection law no. 5395
  1. Tez No: 981076
  2. Yazar: EMİNE AKMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURBANU ERZURUMLU IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
Anayasanın 41'inci maddesinde zikredildiği gibi Türk toplumunun temelini aile kurumu oluşturmaktadır. Bu yüzden devlet ailenin, özellikle de anne ve çocukların korunması için birtakım düzenlemeler yapmak zorundadır. Modern hukuk sistemlerinde ihkak-ı hak (hakkını kendi eliyle alma) çok sınırlı tutulmuştur. Bu nedenlerde ailenin de yapı taşını oluşturan kişilerden olan çocuğun korunması, çocuğun teslimi devlet tarafından sağlanır. Aile mahkemeleri boşanma ve ayrılık davalarında müşterek çocuklar bakımından velayetin kime ait olduğunu, velayet sahibi olmayan tarafın hangi zaman aralığında çocuk ile kişisel ilişki kurabileceği hakkında hüküm verir. Taraflardan biri veya her ikisinin de verilen hükme uymadıklarında çocuğun tesliminin nasıl olacağı 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu'nun 41/A maddesi ve devamında detaylı şekilde düzenlenmiştir. Bu düzenleme 30.11.2021 tarihli 31675 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan 7343 sayılı İcra ve İflâs Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ile birlikte yürürlüğe girmiştir. Bahsi geçen değişiklikten önce konuya yönelik düzenlemeler 2004 sayılı İcra ve İflâs Kanunu'nun 25, 25/a, 25/b ve 341'inci maddelerinde yer almaktaydı. Fakat İcra ve İflâs Kanunu'ndaki düzenlemeler çocuğun üstün yararını korumadığı ve çocuğu değersizleştirdiği için eleştirilere maruz kalmış ve bu eleştiriler sonucunda kanun koyucu çocukla kişisel ilişki kurulmasını ve çocuk teslimini düzenleyen yeni hükümler getirmiştir. Kanun değişikliğinden önce çocuk teslimi İcra Müdürlüğü aracılığıyla yapılmaktayken artık çocuğun teslimi Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüğünün görevli olduğu bir alan hâline gelmiştir. Çalışmanın amacı, Çocuk Koruma Kanunu'ndaki çocuk teslimine yönelik yeni düzenlemenin muhtevasını ve usûlünü incelemektir. Ayrıca yeni düzenleme incelenirken kanunî düzenlemenin amacının gerçekleşip gerçekleşmediği ve kanunî düzenleme ile beklenen yararın karşılanıp karşılanmadığı araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
As stated in Article 41 of the Constitution, the family institution forms the foundation of Turkish society. Therefore, the state is obligated to implement certain regulations for the protection of the family, especially mothers and children. In modern legal systems, the right to take custody of children (i.e., the right to take custody of children themselves) is very limited. Therefore, the protection of children, a cornerstone of the family, and their delivery are handled through the state. Family courts, in divorce and separation cases, decide who has custody of children in common and the timeframe within which the non-custodial party may establish personal contact with the child. The procedure for returning a child when one or both parties fail to comply with the order is regulated in detail in Article 41/A and the following sections of Child Protection Law No. 5395. This regulation entered into force with Law No. 7343 on the Amendment of the Enforcement and Bankruptcy Law and Certain Laws, published in the Official Gazette No. 31675 dated November 30, 2021. Prior to the aforementioned amendment, regulations addressing this issue were found in Articles 25, 25/a, 25/b, and 341 of the Enforcement and Bankruptcy Law No. 2004. However, the regulations in the Enforcement and Bankruptcy Law No. 2004. However, the regulations in the Enforcement and Bankruptcy Law were criticized for failing to protect the child's best interests and devaluing him/ her. As a result of this criticism, the legislature introduced new provisions regulating the establishment of personal contact with the child and the return of the child. While child return was handled through the Enforcement Directorate before the amendment, it is now under the jurisdiction of the Legal Support and Victim Services Directorate. The purpose of this study is to examine the content and procedure of the new regulation regarding child surrender under the Child Protection Law. Furthermore, the new regulation will be examined to determine whether the legislative intent has been achieved and whether the expected benefits have been met.