The role of the European Union's free trade agreements in promoting sustainable trade practices
Avrupa Birliği serbest ticaret anlaşmalarının sürdürülebilir ticaret uygulamalarını teşvik etmedeki rolü
  1. Tez No: 981078
  2. Yazar: AYAN ABDULLAHI MOHAMED AYAN ABDULLAHI MOHAMED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA EKMEN ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, İşletme, International Trade, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Avrupa Birliği'nin Serbest Ticaret Anlaşmaları (STA) aracılığıyla ortak ülkelerde sürdürülebilir ticaret uygulamalarını geliştirmedeki rolünü ele almaktadır. Nitel araştırma yöntemi kullanılarak, seçilmiş STA'ların, özellikle Ticaret ve Sürdürülebilir Kalkınma (TSK) bölümlerinin metinleri kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Ayrıca, politika yapıcılar, ticaret yetkilileri ve sivil toplum temsilcileriyle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Bu, uygulamada karşılaşılan sorunları ve sonuçları değerlendirmek için kullanılmıştır. Araştırma, Eklektik Paradigma ve Uluslararasılaşma Teorisi çerçevesinde ele alınmıştır. Bu teoriler, kurumsal koşullar, küresel değer zincirlerine entegrasyon ve siyasi iradenin sürdürülebilirlik politikalarının benimsenmesi ve uygulanması üzerindeki etkilerini açıklar. Bulgular, AB'nin STA'larına çevresel ve çalışma standartlarını kademeli olarak entegre ettiğini göstermektedir. Bununla birlikte, ortak ülkeler arasında bu önlemlerin nasıl uygulandığının önemli ölçüde farklı olduğunu göstermektedir. Sürdürülebilir ticaret uygulamaları, güçlü kurumsal yapı ve düzenleyici kapasiteye sahip ülkelerde daha kolay uygulanabilirken, zayıf yönetişim yapısına sahip ülkelerde daha zordur. AB, işbirliği, kapasite geliştirme ve Yerel Danışma Grupları (YDG'ler) dahil olmak üzere paydaşların katılımı yoluyla denetim mekanizmaları, normatif yayma ve farkındalığın artmasını sağlamıştır. Bununla birlikte, ortak ülkelerdeki mali ve siyasi kısıtlamalar ve bu hükümlerin bağlayıcı niteliğinin sınırlı olması, hedeflerin tam olarak gerçekleştirilmesini engellemektedir. Çalışma, AB STA'larının uluslararası ticarette sürdürülebilirlik standartlarını oluşturmak için önemli bir rol oynadığını, ancak çevresel ve çalışma koşullarına ilişkin somut etkilerinin hala belirsiz olduğunu vurgulamaktadır. Bu sonuçlar, sürdürülebilirlik hükümlerini daha etkili hale getirmek için kurumsal desteğin artırılması ve tamamlayıcı politikaların oluşturulması gerektiğini göstermektedir. Araştırma, ticaret politikası ve sürdürülebilir kalkınma alanında normatif standartların uygulanmasının karmaşıklığına dair derinlemesine içgörüler sunarak literatüre katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study critically looks at how the Free Trading Agreements (FTAs) of the European Union help partner nations advance sustainable trading practices. Using a qualitative research approach, the study uses semi-structured interviews with policymakers, trade officials, and civil society representatives to evaluate implementation challenges and results, as well as in-depth textual analysis of a few chosen free trade agreements (FTAs), with a particular emphasis on the Trade and Sustainable Development (TSD) chapters. The study is framed by the Internationalization Theory and Eclectic Paradigm, which explain how political will, institutional contexts, and integration into global value chains influence the adoption and implementation of sustainability laws. The results show that while the EU has gradually incorporated labor and environmental norms into its trade agreements, partner governments' actual implementation of these policies differs greatly. While nations with inferior governance confront significant challenges, more successful adoption of sustainable trade practices is positively connected with stronger institutional frameworks and regulatory capacities. The EU has promoted normative dispersion and raised awareness through its emphasis on capacity-building, cooperative enforcement mechanisms, and stakeholder engagement, including the participation of Domestic Advisory Groups (DAGs). However, their full implementation is hampered by these rules' limited enforceability as well as political and economic limitations in partner nations. This study emphasizes that although EU free trade agreements (FTAs) help to integrate sustainability standards into global trade, their effects on concrete labor and environmental results are still unequal. These results demonstrate the necessity of complementing policies and increased institutional support to increase the effectiveness of sustainability clauses in free trade agreements. By offering sophisticated insights into the challenges of enforcing normative trade rules in various political and economic circumstances, the study adds to the larger conversation on trade policy and sustainable development.