Evli bireylerde psikolojik dayanıklılık ve olumsuz otomatik düşüncelerin evlilik doyumu ile ilişkisi
The relationship between marriage satisfaction and psychological resistance and negative automatic thought in married individuals
  1. Tez No: 981089
  2. Yazar: HAYRETTİN TUTUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAŞAR BARUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Psikoloji, Sociology, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı evli bireylerin psikolojik dayanıklılık ve olumsuz otomatik düşüncelerin evlilik doyumu ile ilişkisinin belirlenmesidir. Araştırmada katılımcıların cinsiyet, yaş, eğitim durumu, evli olunan süre ve ekonomik durumu tarif etme şekli gibi değişkenlerin psikolojik dayanıklılık, otomatik düşünceler ve evlilik doyumuna etkisi araştırılmıştır. Araştırma Batman ilinde yapılmıştır. Katılımcıların demografik özelliklerini belirlemek için Kişisel Bilgi Formu ve değişkenleri belirlemek için Evlilik Yaşam Ölçeği, Otomatik Düşünceler Ölçeği ile Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analiz edilmesinde Tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Bağımsız Gruplar T Testi, Lİneer Regresyon Testi, Spearman Koreslasyon analizleri kullanılmıştır. Araştırmaya 158 kadın 162 erkek olmak üzere 320 kişi katılmıştır. Yapılan çalışmada katılımcıların evlilik doyumu ortalamaları 4.27 olarak bulunmuştur. Psikolojik Dayanıklılık ölçeği alt boyutlarından olan Yapısal Stil, Sosyal Yeterlilik ile Aile Uyumu düzeylerinin katılımcıların Evlilik doyumunu arttırdığı tespit edilmiştir. Diğer alt boyutlar kendilik algısı, gelecek algısı ve sosyal kaynaklar değişkenleri ise evlilik doyumu değişkeni üzerinde herhangi bir etki oluşturmamaktadır. Otomatik Düşünceler ölçeği alt boyutlarından olan“Kişisel Uyumsuzluk ve Değişen İstekler ile Ümitsizlik”değişkenlerinin katılımcıların evlilik doyumuna etki ettiği ümitsizlik ve kişisel uyumsuzluk arttıkça evlilik doyumunun azaldığı sonucuna ulaşılmıştır. Yapılan çalışmada otomatik düşünceler ile evlilik doyumu arasında negatif yönlü bir ilişki tespit edilmiştir olumsuz otomatik düşüncelerin fazlalığı evlilik doyumunu azaltmaktadır. Araştırmada evli olunan süre ile psikolojik dayanıklılık arasında da anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir 21 yıl ve üzeri evli olan bireylerin psikolojik olarak daha güçlü oldukları sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmada ekonomik durumunu ihtiyaçlarım dışında zor harcama yaparım diyen katılımcılar; sıkılmadan harcama yapabilirim diyen katılımcılardan daha zayıf psikolojik dayanıklılığa sahip oldukları bulunmuştur. Yapılan araştırmada eğitim durumunun yalnızlık ve izolasyon değişkeni üzerinde anlamlı bir etkisi bulunmuştur. Lise düzeyinde eğitim görmüş katılımcılar lisans mezunu katılımcılara göre daha çok otomatik düşünceye sahip oldukları bulunmuştur. Ekonomik durumunu rahat bir şekilde harcama yaparım olarak belirten katılımcıların; temel ihtiyaçlarım dışında zor harcama yaparım diyen katılımcılardan daha az otomatik düşünceye sahip oldukları bulunmuştur. Araştırmanın sonunda yer alan tartışma bölümünde bulgulara dayalı olarak araştırmacılara ve alanda çalışacak uzmanlara yönelik önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this survey is to determine the relationship between psychological enduranceand negative of married individuals with martial satisfaction. The effect of variables such as gender, age, educational status, martial status and economic status of participonts on psychological endurance, automatic thoughts and marital satisfaction were investigated, The survey was conducted in Batman province. The marriage Life Scale were used to determine the demograpic characteristics of participants. One way analysis of variance (ANOVA), Independent Group T Test, Linear Regression Test and Spearman Analysis were used to analyze the data obtained. 158 women, 162 men (totally 320 people) participated in the survey. In the survey, the average martial satisfaction of the participants was 4,27. It was determined that structural Style, Social Competence and family harmony, which are one of the sub- dimension of psychological Resillience Scale increased the satisfaction of the participonts. Other sub – dimensions such as self – perception, perception of future and social resources variables do not have any effect on variable of martial satisfaction.It was concluded that " The Personal Incompatibility and Changing Desires and hopelessnesvariables, which are sub- dimensions of Automatic Thoughts, decreased the martial satisfaction as the hopelessness and personal discrepancy increased. In the survey, a negative correlation between automatic thoughts and marital satisfaction was found. The excess of negative automatic thoughts decreases the satisfaction of marriage. In the survey, a significant relationship was found between the married period on psychological resillience. It was concluded that the individuals who were married for 21 years or more were psychological stranger. In the survey, ıt was found that the participants who said they could spend without boredom. In the research, ıt was found that the educational status had a significant effect on the loneliness and isolation variable. The participants with bachelor's degree. It was found that the participants who stated that they would spend their economic situation comfortably, has less automatic thinking than the participants who said that they would spend hard except my basic needs. In the discussion section at the end of the research, suggestions were given to the researchers and experts who will work in the field based on the findin.