Türk Ceza Hukukunda tekerrür
The recidivism in Turkish Criminal Law
  1. Tez No: 981110
  2. Yazar: İBRAHİM ERDEM GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
Özet
Çalışmanın temel amacı hukuk düzeni, toplumun güvenliğini ve bireylerin bir arada uyum içinde yaşayabilmesini sağlamak amacıyla, bazı bireylerin suç işleme eğilimleri karşısında özel düzenlemeler getirmiştir. Bu kapsamda tekerrür kurumu, daha önce mahkûmiyet yaşamış bir failin yeniden suç işlemesi durumunda hem cezanın belirlenmesinde hem de infaz sürecinde devreye giren önemli bir mekanizma olarak öne çıkmaktadır. Özellikle mükerrirlere özgü infaz rejimi, klasik infaz kurallarından ayrılan, daha sıkı koşullu salıverilme süreleri, zorunlu denetimli serbestlik ve gözlem raporlarıyla desteklenen özel uygulamaları içermektedir. Bu çalışmada, Türk Ceza Hukuku'nda tekerrürün yapısal çerçevesi, uygulanma koşulları ve etkileri açıklanmış; 5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun'un 108. maddesi kapsamında düzenlenen mükerrirlere özgü infaz rejimi detaylı şekilde ele alınmıştır. Ayrıca güncel Yargıtay kararları ve doktrindeki yaklaşımlar ışığında, uygulamada karşılaşılan sorunlara ve çözüm önerilerine yer verilmiştir. Uluslararası hukukla karşılaştırmalar yapılarak sistemin insan hakları bağlamında değerlendirilmesi de çalışmanın hedefleri arasındadır.
Özet (Çeviri)
Legal system aims to maintain public order and individual security through a series of criminal policies addressing recidivist behaviors. In this context, recidivism refers to the re-offending of an individual who has previously been convicted, triggering specific legal consequences not only during sentencing but also at the stage of execution of the punishment. Of particular importance is the special execution regime for recidivists, which involves stricter conditions for conditional release, mandatory supervised liberty, and structured observation reports. This study explores the concept of recidivism in Turkish Criminal Law, its prerequisites, and its outcomes, with a special focus on the provisions of Article 108 of the Law No. 5275 on the Execution of Penal and Security Measures. It provides a doctrinal and practical analysis supported by recent rulings of the Turkish Court of Cassation. Additionally, the research offers a comparative perspective with international legal systems, aiming to assess the compatibility of the Turkish execution system for recidivists with human rights standards.