Savunma sporları ve takım sporları ile uğraşan sporcuların zihinsel dayanıklılık düzeylerinin basınç ağrı eşiği ve ağrı toleransı üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of mental toughness on pressure pain threshold and pain tolerance in athletes from combat and team sports
- Tez No: 981134
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KUMARTAŞLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Egzersiz ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Zihinsel dayanıklılık araştırmacılar tarafından rekabeti devam ettirebilme ve hedefe ilerleme, baskı altında uyaranlara karşı direnç gösterebilme yeteneği olarak tanımlanmaktır. Dolayısıyla sporcunun performansını devam ettirebilmek için fiziksel olarak karşılaştığı ağrı verici durumlara da karşı bir direnç göstermesi de beklenmektedir. Çalışmamızın amacı savunma sporları ve takım sporlarıyla ilgilenen sporcuların zihinsel dayanıklılık düzeylerinin basınç ağrı eşiği ve ağrı toleransı üzerine etkisini incelemektir. Çalışmanın örneklemini Yalova ilinde spor kariyerlerine devam eden taekwondo, boks, güreş, futbol, basketbol ve voleybol branşlarından olmak üzere toplamda 36 kadın 36 erkek olmak üzere 72 sporcu oluşturmaktadır. Katılımcıların tanımlayıcı istatistiklerini saptamak için“Kişisel Bilgiler Formu”oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak ise ağrı eşiği ve ağrı toleranslarını belirlemek için sporcuların sağ ve sol taraflarından Force Dial FDK/FDN (20 kg/cm²) manueal ağrı basınç algometresi, zihinsel dayanıklılık düzeyini belirlemek içi ise Altıntaş (2015) tarafından Türkçeye uyarlanarak geçerlik güvenirlik çalışması yapılan“Sporda Zihinsel Dayanıklılık Envanteri”kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 27. paket programı kullanılmıştır. Normal dağılım gösteren veriler için ikili karşılaştırmalar için Independent Sample T-Test, çoklu karşılaştırmalar için ise One-Way ANOVA testi uygulanırken, normal dağılım göstermeyen verilerin analizinde, ikili karşılaştırmalar için Mann-Whitney U, çoklu karşılaştırmalar için ise Kruskal Wallis Testi uygulanmıştır. Çoklu karşılaştırmalar sonucunda anlamlılık çıkması durumunda farklılığın kaynağını belirlemek için Post Hoc testlerinden Bonferroni Testi uygulanmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiyi belirlemek için ise Pearson Korelasyon Testi kullanılmıştır. Savunma ve takım sporcuları arasında ağrı eşiği ve ağrı toleransları arasında anlamlı farklılıklar gözlemlenirken (p<,05), sporda zihinsel dayanıklılık ve alt boyutlarında farklılık gözlemlenmemiştir. Cinsiyet değişkenine göre kadın ve erkek sporcular arasında sporda zihinsel dayanıklılık ve alt boyutları, ağrı eşiği ve ağrı toleransı arasında anlamlılık görülmemiştir Yapılan korelasyon analizi sonucunda, zihinsel dayanıklılık, ağrı eşiği ve ağrı toleransı arasında pozitif yönde ilişki bulunmuştur. Sonuç olarak zihinsel dayanıklılığın ağrı eşiği ve ağrı toleransını etkilediği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Researchers define mental toughness as the ability to continue competing and progressing towards a goal while resisting stimuli under pressure. Therefore, it is expected that athletes will also show resistance to painful physical situations in order to maintain their performance. The aim of our study is to examine how the mental endurance levels of athletes involved in combat and team sports affect their pressure pain threshold and pain tolerance. The study sample consists of 72 athletes (36 female and 36 male) from Yalova province who continue their athletic careers in taekwondo, boxing, wrestling, football, basketball and volleyball. A 'Personal Information Form' was created to determine the descriptive statistics of the participants. Force Dial FDK/FDN (20 kg/cm²) manual pain pressure algometers were used on the right and left sides of the athletes to determine their pain threshold and tolerance. The“Mental Toughness Inventory in Sports”, adapted for Turkish use and the subject of a validity and reliability study by Altıntaş (2015), was used to determine the athletes' level of mental toughness. The SPSS 27 package program was used to analyse the data. For normally distributed data, an independent sample t-test was used for paired comparisons and a one-way ANOVA test was used for multiple comparisons. For data that did not show a normal distribution, the Mann–Whitney U test was used for pairwise comparisons and the Kruskal–Wallis test was used for multiple comparisons. In case of significance as a result of multiple comparisons, the Bonferroni Test, one of the Post Hoc tests, was applied to determine the source of the difference. The Pearson Correlation Test was used to determine the relationship between variables. While significant differences were observed in pain threshold and pain tolerance between combat and team athletes (p<,05), no difference was observed in mental toughness and its sub-dimensions in sports.