Kahramanmaraş merkezli depremlerin ulaştırma yapılarında oluşturduğu hasarların tespiti ve çözüm önerileri ile Nurdağı Viyadüğü örneği
Determination of damages caused by Kahramanmaraş centered earthquakes in transportation structures and solution suggestions and Nurdağı Viaduct example
- Tez No: 981185
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ERHAN YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen depremlerden dolayı TAG (Tarsus-Adana-Gaziantep) Otoyolunun Nurdağı kesiminde bulunan viyadüklerin elevasyonları, temelleri, genleşme derzleri, deprem takozları, mesnetleri, kirişleri ve döşeme betonlarında hasarlar oluşmuştur. Bölgede bulunan Nurdağı Viyadüğü; faya yaklaşık 1,5 km mesafede bulunması, 6 Şubat depremlerinde şiddetli yakın saha deprem koşullarından etkilenmesi, ülkenin Güneydoğu bölgesine ulaşımı sağlayan ana ulaşım arterinde bulunması ve üzerinden ağır trafik yükü geçmesi nedeniyle bu çalışmada detaylı inceleme için seçilmiştir. Kalan servis ömrü boyunca deprem kaynaklı bir risk yaşanmaması için yapının güçlendirilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır. Çelik kutu kesit ve öngerme omega kiriş üzerinde yer alan betonarme döşeme ile hibrid bir üstyapı sistemine sahip olan Nurdağı Viyadüğü'nün sismik performansı, deprem sırasında gördüğü hasarlar ile deprem sonrası yapılan onarım ve güçlendirme çalışmaları detaylı şekilde incelenmiştir. En etkin güçlendirme metodu olduğu düşünülen çelik zırhla mantolama yapılmıştır. İkincil önemdeki kolon bölgelerinde ise çift katlı FRP ile güçlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The earthquakes that occurred on February 6, 2023, resulted in damage to the elevations, foundations, expansion joints, seismic wedges, supports, beams, and concrete slabs of the viaducts located on the Nurdağı section of the TAG (Tarsus-Adana-Gaziantep) Highway. The Nurdağı Viaduct, located in the region, was selected for detailed examination in this study because it is located approximately 1.5 km from the fault, was affected by the intense near-field earthquake conditions during the February 6 earthquakes, is located on the main transportation artery serving the southeastern region of the country, and experiences heavy traffic loads. It was concluded that the structure needed strengthening to prevent earthquake-related risks throughout its remaining service life. The Nurdağı Viaduct, which features a hybrid superstructure system consisting of reinforced concrete slabs supported by box steel sections and prestressed omega beams, was examined in detail regarding its seismic performance, earthquake damage, and post-earthquake repair and reinforcement work. Steel armoring was used, considered the most effective strengthening method. In the secondary column areas, reinforcement was made with double-layer FRP.