Abdi Coşkun'un taksimlerinin makamsal ve yapısal açıdan incelenmesi
An Analysis of Abdi Coşkun's taksims in terms of maqam and structure
  1. Tez No: 981220
  2. Yazar: İBRAHİM KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT SALİM TOKAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Musikisi Ana Sanat Dalı
Özet
Taksim formu, kişinin bilgi ve becerilerinden yola çıkarak hissettiklerini ortaya koyduğu bir kompozisyon olup, irticalen ritimsiz olarak yapılan bir beste niteliğindedir. Bu sebeple icrası ustalık gerektiren bir form türüdür. Türk Müziğinin önemli icracı ve hocalarından olan Abdi Coşkun'un, tanbur ile yapmış olduğu taksimlerinin incelenmesi, müziğimizin anlaşılmasına katkı sağlayacaktır. Bu çalışmada kendine has üslubuyla öne çıkan Abdi Coşkun'un, makamları nasıl işlediği ve taksimlerinde nasıl kompozisyon oluşturduğu incelenecektir. Çalışma kapsamında öncelikle çalışmada yer alacak temel bilgilerin toplanması amacıyla literatür taraması yapılmıştır. Daha sonra Abdi Coşkun'un yapmış olduğu taksimler araştırılıp belirlenmiş ve bu taksimlerden üç tanesi random yöntemle seçilmiştir. Seçilen bu taksimler dinlenip notaya alınmıştır. Mus2 programıyla notalar dijital ortama aktırılmıştır. Mutlu Torun'un eser analiz yöntemi kullanılarak taksimler periyot, cümle ve cümle parçalarına ayrılarak yapısal analizi yapılmış, daha sonra makamsal olarak analizi yapılarak bir sonuca ulaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Taksim form is a type of composition in which the performer expresses their emotions based on their knowledge and skills, performed extemporaneously and without rhythm. For this reason, it is a form that requires mastery in execution. Examining the taksims performed by Abdi Coşkun, one of the significant performers and teachers of Turkish Music on the tanbur will contribute to a better understanding of our music. In this study, the focus will be on how Abdi Coşkun known for his distinctive style, processes musical modes (maqams) and constructs his compositions within taksims. As part of the research, a literature review was conducted to gather fundamental information relevant to the study. Subsequently, the taksims performed by Abdi Coşkun were investigated and determined from which three were selected by means of random method. The taksims that selected were listened then transcribed into notation. These notations were digitized using the Mus2 software. Using Mutlu Torun's method of musical analysis, the taksims were structurally analyzed by dividing them into periods, phrases, and phrase fragments. Later, a modal (maqams) analysis was carried out, and an attempt was made to reach a conclusion.