Duygusal emek ile kariyer başarısı arasındaki ilişkide merhamet yorgunluğunun aracılık rolü: Hemşireler üzerine bir araştırma
The mediating role of compassion fatigue in the relationship between emotional labor and career success: A study on nurses
- Tez No: 981221
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN TORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Nursing, Health Care Management, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, sağlık sektöründe görev yapan hemşirelerde duygusal emek ile kariyer başarısı arasındaki ilişkide merhamet yorgunluğunun aracılık rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda, duygusal emek, kariyer başarısı ve merhamet yorgunluğu arasındaki ilişkiler kuramsal çerçevede ele alınmış, belirlenen hipotezler test edilmiştir. Çalışmanın hemşirelerin mesleki deneyimlerini anlamaya ve duygusal süreçlerinin yönetimine katkı sağlaması beklenmektedir. Araştırma, İstanbul'da yer alan üç özel hastanede görev yapan hemşireler ile yürütülmüştür. Toplamda 516 hemşireye ulaşılmış, gönüllü olarak anketi eksiksiz dolduran 227 katılımcının verileri analiz edilmiştir. Veri toplama sürecinde duygusal emek, merhamet yorgunluğu ve kariyer başarısını ölçen geçerli ve güvenilir ölçekler kullanılmıştır. Elde edilen veriler, açıklayıcı faktör analizi (AFA) ve doğrulayıcı faktör analizi (DFA) ile incelenmiş; ardından çoklu regresyon analizleri ve aracılık testleri uygulanmıştır. Aracılık etkisinin değerlendirilmesinde, Hayes'in geliştirdiği Process Macro'nun 4 numaralı modeli kullanılmıştır. Analiz sonuçları, hemşirelerin duygusal emek düzeyleri ile kariyer başarıları arasında anlamlı bir ilişki bulunduğunu ve bu ilişkide merhamet yorgunluğunun kısmen aracılık işlevi gördüğünü ortaya koymuştur. Elde edilen bulgular, hemşirelerin maruz kaldığı duygusal yüklerin sağlıklı biçimde yönetilmesinin yalnızca onların mesleki gelişimlerine katkı sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda sunulan sağlık hizmetlerinin niteliğini artırma açısından da belirleyici bir faktör olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the mediating role of compassion fatigue in the relationship between emotional labor and career success among nurses working in the healthcare sector. Within this scope, the relationships between emotional labor, career success, and compassion fatigue were discussed within a theoretical framework, and the proposed hypotheses were tested. The study is intended to contribute to understanding the professional experiences of nurses and improving the management of their emotional processes.The research was conducted with nurses employed at three private hospitals in Istanbul. A total of 516 nurses were reached, and data from 227 participants who voluntarily and completely filled out the questionnaire were analyzed. During the data collection process, valid and reliable scales were used to measure emotional labor, compassion fatigue, and career success. The collected data were examined through Exploratory Factor Analysis (EFA) and Confirmatory Factor Analysis (CFA), followed by multiple regression and mediation analyses. To test the mediation effect, Model 4 of the Process Macro developed by Hayes was employed.The findings revealed a significant relationship between the emotional labor levels of nurses and their career success, with compassion fatigue serving as a partial mediator in this relationship. These results emphasize that the effective management of emotional burden among nurses is not only essential for their individual career development but also plays a critical role in enhancing the quality of healthcare services provided.