Osman Nerves Divanı'ndaki telmih unsurları
Elements of telmih in the Osman Nevres Divan
  1. Tez No: 981226
  2. Yazar: SEVİM MENGÜÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANİFE DİLEK BATİSLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Telmih, Divan şiiri geleneğinde şairlerin sıklıkla başvurduğu edebî sanatlardan biridir. Telmih sanatı özü itibariyle, şairin şiirlerinde dinî, tarihî, mitolojik şahsiyetlere, hadiselere ve hikâyelere yaptığı dolaylı ve doğrudan göndermeleri ihtiva eder. Bu çalışmada, Osman Nevres Divanı'nda yer alan telmih unsurları ele alınmıştır. İncelediğimiz Osman Nevres Divanı, hem uzun bir geçmişe sahip Divan edebiyatı kültürünün güçlü izlerini hem de yaşadığı dönemin estetik anlayışını yansıtan telmihler içermektedir. Tez çalışması üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde telmih sanatına ilişkin olarak kapsamlı bir kuramsal çerçeve oluşturulmuş, telmihin özelliklerine, çeşitlerine ve benzer edebî sanatlarla ilişkisine değinilmiştir. Daha sonra Osman Nevres'in yaşamı, edebî kişiliği ve eserleri hakkında bilgi verilmiştir. Çalışmanın inceleme bölümünde şairin divanda yer verdiği telmih unsurları, dinî unsurlara ve din dışı unsurlara telmihler olmak üzere iki ana gruba ayrılmıştır. Ağırlıklı olarak din dışı unsurlara telmihlerin yer aldığı eserde tarihî, mitolojik ve efsanevî unsurlar incelenmiş, seçilen örnek beyitler bugünün diline çevrilip açıklanmıştır. Beyitlerdeki telmihlerin metne kattığı estetik ve anlamsal derinlik ele alınmıştır. Sonuç bölümünde, Divan edebiyatının son dönem temsilcilerinden Osman Nevres'in divanı içerisindeki telmih kullanımlarında gelenekle bağı ve kendi özgün üslubuyla bu sanatı nasıl işlediğine değinilmiştir. Nevres'in Divanı'ndaki telmihler aracılığıyla kadim şiir anlayışını nasıl sürdürdüğü ve zenginleştirdiği değerlendirilmiştir. Bu çalışma, Osman Nevres Divanı'ndaki telmih unsurlarını ele alarak klasik Divan edebiyatı araştırmalarına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Telmih is one of the literary arts that poets frequently resort to in the tradition of Divan poetry. Essentially, the art of telmih involves direct or indirect references by the poet to religious, historical, and mythological figures, events, and narratives. This study provides a comprehensive study of the elements of telmih found in the Osman Nevres Divan. The Osman Nevres Divan we have examined contains numerous examples of telmih that reflect both the deep-rooted tradition of classical Divan literature and the aesthetic sensibilities of the period in which the poet lived. This study is fundamentally divided into three main sections. The first section establishes a broad theoretical framework concerning the style of telmih, addressing its characteristics, types, and its relationship to other literary styles. Following this, information is provided about Osman Nevres's life, literary personality, and works. In the analysis section, which forms the core of the study, the telmih elements present in the Divan are classified into religious and non-religious references. Nevres Divan predominantly features non-religious telmih, which are historically, mythologically, and legendarily studied. These elements are examined in detail, with selected couplets and translated today's Turkish language. Aesthetic and semantic depht of the telmihs in the couplets are figured out. In the conclusion, it is emphasized that Osman Nevres, one of the last representatives of the classical Divan tradition, maintained a strong connection to tradition while also employing this art form with his own distinctive style. Furthermore, the study evaluates how the Divan upholds and enriches the centuries-old poetic tradition. By examining the elements of telmih in the Osman Nevres Divanı, this study aims to provide a valuable resource for research into classical Divan literature.