Suriyeli mülteciler ve yerel halkın intihar olasılıkları ve ruhsal belirtiler açısından karşılaştırılması
A comparison of suicide probability and psychological symptoms between Syrian refugees and the local population
  1. Tez No: 981227
  2. Yazar: NESLİHAN GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Suriye'de yaşanan iç savaş, milyonlarca insanın zorunlu göçüne neden olmuş ve Türkiye, en fazla Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapan ülke konumuna gelmiştir. Bu çalışmada, İstanbul'da yaşayan 100 Suriyeli mülteci ile 119 yerel bireyden oluşan toplam 219 katılımcının intihar düşünceleri ve ruhsal belirti puanları karşılaştırılmıştır. Çalışmada, katılımcıların sosyodemografik özelliklerini değerlendirmek amacıyla Kişisel Bilgi Formu, ruhsal belirtileri ölçmek için Kısa Semptom Envanteri (KSE) ve intihar düşüncelerini ölçmek için İntihar Olasılığı Ölçeği (İOÖ) kullanılmıştır. Ayrıca, Suriyeli katılımcıların Türkçe yeterlik düzeylerini belirlemek amacıyla Türkçe Yeterlilik Düzeyi Anketi uygulanmıştır. Analizler SPSS programı ile gerçekleştirilmiştir. Bulgular, Suriyeli katılımcıların İOÖ puanlarının anlamlı düzeyde daha yüksek olduğunu, ancak ruhsal belirti puanları için gruplar arasında anlamlı fark bulunmadığını göstermiştir. Çalışmadan elde edilen bulguların, mülteci ve yerel halk gruplarının ruh sağlığı ihtiyaçlarını daha iyi anlamaya, bu gruplar arasındaki farklılık ve benzerlikleri ortaya koymaya ve bu doğrultuda etkili psikososyal destek programları geliştirilmesine katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The civil war in Syria has led to the forced migration of millions of people, and Turkey has become the country hosting the largest number of Syrian refugees. In this study, suicidal ideation and psychological symptom scores of a total of 219 participants—100 Syrian refugees and 119 local individuals living in Istanbul—were compared. The Personal Information Form was used to assess participants' sociodemographic characteristics, the Brief Symptom Inventory (BSI) to measure psychological symptoms, and the Suicide Probability Scale (SPS) to evaluate suicidal ideation. In addition, the Turkish Language Proficiency Questionnaire was administered to determine the Turkish proficiency levels of Syrian participants. Data analyses were conducted using SPSS software. The findings indicated that Syrian participants had significantly higher SPS scores, while no statistically significant difference was found between the groups in terms of psychological symptom scores. The results of this study are expected to contribute to a better understanding of the mental health needs of both refugee and local populations, to identify differences and similarities between these groups, and to inform the development of effective psychosocial support programs.