Türkiye'deki elektronik kelepçe uygulama alanları ve biyopolitikal değerlendirmesi
Application areas of electronic monitoring in Türkiye and Its biopolitical evaluation
  1. Tez No: 981235
  2. Yazar: ÖZGE BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLYAS SÖĞÜTLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
Özet
İnsan doğduğu günden itibaren ölene dek birçok denetleme mekanizması içerisinde var olmaya mahkumdur. Sosyal yaşamın ayrılmaz bir parçası olan toplum kavramında bu denetleme mekanizmalarının“iktidar”olarak yaşam bulduğunu söyleyebiliriz. Bu çalışmada iktidar kavramı Michel Foucault'nun sunduğu biyoiktidar kavramı çerçevesinde incelenecek ve buradan hareketle daha sonra geliştirilen kavramlar denetleme mekanizmaları açısından değerlendirilecektir. Günümüz denetleme teknolojilerinden biri olan elektronik kelepçe kavramı tanıtılacak ve biyopolitik çerçevede bir açıklama sunulacaktır. Bu bağlamda, bu çalışmanın ilk bölümünde biyoiktidar kavramı ve disiplin toplumu açıklanacaktır. İkinci bölümde denetim toplumu kavramı ve modern gözetleme teknolojileri incelenecektir. Üçüncü ve son bölümde ise Türkiye'deki elektronik kelepçe uygulamaları tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
People are doomed to exist in many control mechanisms from the day they are born until they die. In the concept of society, which is an integral part of social life, we can say that these control mechanisms come to life as“power”. In this study, the concept of power will be examined within the framework of the biopower concept presented by Michel Foucault, and the concepts developed later will be evaluated in terms of control mechanisms. The electronic clamp concept, which is one of today's control technologies, will be introduced and an explanation will be presented in a biopolitical framework. In this context, the concept of biopower and disciplinary society will be explained in the first part of this study. In the second part, the concept of audit society and modern surveillance technologies will be examined. The third and final section will discuss electronic handcuffs practices in Turkey.