Omurilik yaralanmalarında metilprednisolon ve C vitamininin sinerjetik etkilerinin in-vitro hasar modeli üzerinde değerlendirilmesi
Evaluation of the synergistic effects of methylprednisolone and vitamin C on an in vitro spinal cord injury model
- Tez No: 981253
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM SONGÜR KODİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Omurilik yaralanması, travma sonrası gelişen sekonder hasar süreçleri nedeniyle kalıcı nörolojik kayıplara yol açan ve acil müdahale gerektiren kritik bir durumdur. Travmadan sonraki ilk saatlerde başlayan inflamasyon, oksidatif stres ve apoptoz gibi biyokimyasal süreçler,“time is spine”ilkesiyle de vurgulandığı üzere, erken dönemde durdurulmadığı takdirde geri dönüşsüz nöronal kayıplara neden olmaktadır. Bu çalışma, acil müdahale sürecinde uygulanabilecek farmakolojik bir strateji olarak metilprednizolon ve C vitamininin tekli ve kombine uygulamalarının nöroprotektif ve rejeneratif etkilerini araştırmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada B-35 nöronal hücre hattı kullanılarak mekanik çizik modeli ile in vitro omurilik yaralanması oluşturulmuştur. MP ve C vitamininin maksimum non-toksik konsantrasyonları MTT testi ile belirlenmiş; MP için 100 mM, C vitamini için ise 5 mM olarak hesaplanmıştır. Belirlenen dozlar travmadan hemen sonra ve 24 saat sonra olacak şekilde uygulanmış, tedavi etkinliği yara kapanma oranı (scratch testi), hücre ölümü oranı (Annexin V/PI akış sitometrisi) ve gen ekspresyon düzeyleri (RT-qPCR; IL-4, IL-10, TUBB3) ile değerlendirilmiştir. Bulgular, her iki ajanın da belirlenen konsantrasyonlarda sitotoksik etki göstermediğini ve kombinasyon uygulamasının tekli tedavilere göre anlamlı düzeyde üstün olduğunu göstermiştir. Scratch testi sonuçlarına göre, travmadan hemen sonra uygulanan MP + C vitamini kombinasyonu %100 yara kapanması sağlamış, Annexin V/PI analizi bu grupta apoptotik hücre oranının en düşük düzeyde olduğunu ortaya koymuştur. RT-qPCR analizinde de kombinasyon grubunda IL-4, IL-10 ve TUBB3 genlerinde en yüksek ekspresyon artışı saptanmıştır. Elde edilen sonuçlar, MP ve C vitamininin erken dönemde kombine uygulanmasının hücre canlılığını koruyarak apoptozu azalttığını, inflamasyonu baskıladığını ve nöronal rejenerasyonu desteklediğini göstermektedir. Bu bulgular, sekonder hasarın farmakolojik olarak kontrol altına alınmasında kombinasyon tedavilerinin etkili olabileceğini ve omurilik yaralanmalarında acil dönemde uygulanabilecek potansiyel bir nöroprotektif strateji sunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Spinal cord injury is a critical condition that requires immediate intervention and often leads to permanent neurological deficits due to secondary injury mechanisms developing after the initial trauma. Biochemical processes such as inflammation, oxidative stress, and apoptosis begin within the first hours following injury and, as emphasized by the“time is spine”principle, cause irreversible neuronal loss if not controlled in the early phase. This study was conducted to investigate the neuroprotective and regenerative effects of methylprednisolone and vitamin C, applied individually and in combination, as a potential pharmacological strategy that could be implemented during the emergency intervention period. In this study, an in vitro spinal cord injury model was created using the B-35 neuronal cell line and a mechanical scratch assay. The maximum non-toxic concentrations of MP and vitamin C were determined by MTT assay as 100 mM for MP and 5 mM for vitamin C. The determined doses were administered at two different time points—immediately after injury and 24 hours post-injury. The therapeutic efficacy was evaluated by assessing wound closure rate (scratch assay), cell death rate (Annexin V/PI flow cytometry), and gene expression levels (RT-qPCR; IL-4, IL-10, TUBB3). The results showed that both agents, at the determined concentrations, exhibited no cytotoxic effects and that the combination therapy was significantly superior to single-agent treatments. According to the scratch assay results, the MP + vitamin C combination applied immediately after injury achieved 100% wound closure, while Annexin V/PI analysis revealed the lowest rate of apoptotic cells in this group. RT-qPCR analysis further demonstrated that the combination group exhibited the highest expression levels of IL-4, IL-10, and TUBB3 genes. These findings indicate that the early combined administration of MP and vitamin C preserves cell viability, reduces apoptosis, suppresses inflammation, and promotes neuronal regeneration. Overall, the results suggest that combination therapy may effectively control secondary injury mechanisms pharmacologically and that early-phase combined MP + vitamin C treatment could serve as a promising neuroprotective strategy applicable in the acute management of spinal cord injuries.