Mehmet Vecihî'nin hikâyelerinin tematikaçıdan incelenmesi
A thematic analysis of Mehmet Vecihi's short stories
- Tez No: 981276
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEN USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, Mehmet Vecihî'ye ait dokuz hikâye tematik açıdan incelenmiştir. Yazarın hikâyeleri tematik yönleriyle ilk kez bu çalışmada analiz edilmiştir. Tez iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Mehmet Vecihî'nin Hayatı ve Eserleri ele alınmıştır. İkinci bölümde Hakîkât, Teessür, Heyhât, Tekâbül, Pervîz, Hasbihâl, Vuslat, Sâkıb, Netice Yâhut Bir Yetimin Sergüzeşti adlı hikâyeler temaları esas alınarak tahlil edilmiştir. Araştırmada, hikâyelerin Osmanlı Türkçesi ilk baskılarına Millî Kütüphane, İBB Atatürk Kitaplığı ve The Online Books Page veritabanı üzerinden ulaşılmış; alıntılar, eserlerin orijinal imlâ ve noktalama özellikleri korunarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, nine short stories by Mehmet Vecihî have been examined from a thematic perspective. The stories of the author have been analyzed thematically for the first time in this study. The thesis consists of two chapters. In the first chapter, Mehmet Vecihî's Life and Works are discussed. In the second chapter, the short stories Hakîkât, Teessür, Heyhât, Tekâbül, Pervîz, Hasbihâl, Vuslat, Sâkıb, and Netice Yâhut Bir Yetimin Sergüzeşti are analyzed based on their themes. In the study, the first editions of the stories in Ottoman Turkish were accessed through the databases of the National Library of Turkey, the İBB Atatürk Library, and The Online Books Page; the quotations were made by preserving the original spelling and punctuation features of the works.