Toward greater resonant agency ın open-world Games: Comparıng player agency ın GTA v and RED DEAD redemptıon
Açık dünya oyunlarındaki rezonans ajans artışı: GTA V VE RED DEAD Redemptıon 2 oyunlarının oyuncu ajansı karşılaştırılması
  1. Tez No: 981275
  2. Yazar: MUHAMMED KARADOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTUĞRUL SÜNGÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, etkileşimli yankı ajansı (resonant agency) adını verdiği yeni bir oyuncu ajansı biçimini tanıtmaktadır. Bu biçimde oyuncu eylemleri, oyunun sistemleri ve dünyasında etkileşimli“yankılar”bırakır; çevre oyuncunun seçimlerini hatırlar, bunlara tepki verir ve buna göre evrilerek sürekli bir deneyimsel etki yaratır. Tez, bu yaklaşımı özellikle açık dünya oyunlarında giderek yaygınlaşan bir tasarım eğilimini anlamak için bir çerçeve olarak sunar. Açık dünya oyunlarının sunduğu özgürlük ve sistemsel karmaşıklık, bu tür ajansın ortaya çıkmasını doğal olarak teşvik etmektedir. Çalışma, bu değişimin arkasındaki nedenleri inceleyerek, diyalektik ilerleme çerçevesi üzerinden tarihsel gelişmelerin, teknolojik ilerlemelerin, ekonomik yapıların ve kültürel dinamiklerin oyun medyasını sistemik ve oyuncuya duyarlı biçimlere doğru nasıl yönlendirdiğini analiz etmektedir. Etkileşimli yankı ajansının tanımlanabilir ve ölçülebilir olup olmadığını test etmek amacıyla, Grand Theft Auto V ve Red Dead Redemption 2 oyunları karşılaştırmalı bir inceleme kapsamında ele alınmıştır. Her iki oyunda da sistem entegrasyonu, çevresel tepki ve deneyimsel sonuçlar, yakın okuma yöntemiyle ayrıntılı şekilde analiz edilmiş; ayrıca oyuncuların bu iki oyundaki ajans algısını ölçmek için bir anket uygulanmıştır. Nicel bulgular, algı farklılıklarını ortaya koymak ve sonuçların güvenilirliğini değerlendirmek için kullanılmıştır. Sonuç olarak tez, etkileşimli yankı ajansı kavramını tanıtmakta, somut bir açık dünya karşılaştırması üzerinden oyun tasarımındaki son eğilimleri yorumlamakta ve video oyunlarını daha ajans merkezli bir bakışla değerlendirmenin gerekliliğine dair bir argüman sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis introduces resonant agency as a newly defined form of player agency, in which player actions create interactive“echoes”across the game's systems and world that remember, react, and evolve to generate sustained experiential responses. The concept is proposed as a framework for understanding a recent design shift, with the claim that resonant agency has become increasingly prevalent in open-world games, where player freedom and systemic complexity naturally foster its emergence. The study traces the underlying causes of this shift, examining, through the framework offered by dialectical progression, how historical trajectories, technological developments, economic structures, and cultural dynamics have shaped the medium's evolution toward systemic, player-responsive forms. By situating resonant agency within this broader context, the thesis aims to clarify both its origins and its potential. To assess how resonant agency can be identified and measured, the research conducts a comparative analysis of Grand Theft Auto V and Red Dead Redemption 2. A close reading of each title's systemic interaction, environmental acknowledgment, and experiential personalization is combined with a player survey measuring perceived agency across both games. The quantitative results are used to identify differences in perception and asses the reliability of the findings. Through the introduction of resonant agency and its application to a concrete open-world comparison, this thesis presents an argument for understanding recent shifts in game design and for approaching video games through a more agency-centric lens.