Hemiplejili bireylerde görsel gerçeklik tabanlı denge oyunlarının yürüme, yaşam kalitesi ve denge üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of virtual reality-based balance games on walking, quality of life, and balance in hemiplegic patients
- Tez No: 981350
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLIHAN UZUNKULAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu randomize, prospektif çalışma da hemiplejik hastalarda görsel gerçeklik tabanlı denge oyunlarının yürüme, yaşam kalitesi ve denge üzerine etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Etlik Şehir Hastanesi nörolojik rehabilitasyon servisinde yatmakta olan ve çalışma kriterlerini sağlayan 43 hemiplejik hasta dahil edilmiştir. Hastalar kapalı zarf yöntemi ile 23 hasta konvansiyonel tedavi ve görsel gerçeklik tabanlı denge oyunları tedavisinden oluşan SG grubuna, 20 hasta konvansiyonel tedaviden oluşan KT grubuna olmak üzere 2 gruba randomize edilmiştir. SG grubuna günde 1 kez, toplam 20 seans fizyoterapist eşliğinde rutin fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarına ek olarak hafta da 3 gün, günde 20 dakika, toplam 12 seans görsel gerçeklik tabanlı denge oyunları uygulanmıştır. KT grubuna ise günde 1 kez, toplam 20 seans fizyoterapist eşliğinde rutin fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulanmıştır. Hastaların tamamı tedavi öncesi, tedavi bitimi ve tedavi bitiminden 8 hafta sonra Berg Denge Ölçeği (BBT), Fonksiyonel Uzanma Testi (FRT), Zamanlı Kalk ve Yürü Testi (TUG), 5 Defa Oturup Kalkma Testi (5xSST), Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği (FBÖ), 6 Dakika Yürüme Testi (6MWT), İnmeye Özgü Yaşam Kalitesi Ölçeği (SS-QOL) ve Tecnobody PK252 izokinetik denge ölçüm sistemi ile statik denge ölçüm değerleri ile değerlendirilmiştir. Bulgular: SG grubunda tedavi bitiminden 8 hafta sonra, tedavi öncesine göre (BBT, FRT, TUG, 5xSST, FBÖ, SS-QOL, 6MWT, gözler açık standart FB deviasyon, gözler açık ortalama FB hız, gözler açık ortalama ML hız, gözler açık ellipse alanı, gözler açık perimeter ve gözler kapalı ortalama COPY, gözler kapalı standart FB deviasyon, gözler kapalı standart ML deviasyon, gözler kapalı ortalama FB hız, gözler kapalı ortalama ML hız, gözler kapalı ellipse alanı, gözler kapalı perimeter değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı şekilde farklılık saptanmıştır (p<0.05). KT grubunda tedavi bitiminden 8 hafta sonra, tedavi öncesine göre BBT, TUG, 5xSST, FBÖ, SS-QOL ve 6MWT değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı şekilde farklılık saptanmıştır (p<0.05). SG grubunda tedavi bitiminde tedavi öncesine göre BBT, FRT, TUG, 5xSST, FBÖ, SS-QOL, 6MWT ve gözler kapalı COPY değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı şekilde farklılık saptanmıştır (p<0.05). KT grubunda tedavi bitiminde tedavi öncesine göre BBT, TUG, FBÖ, SS-QOL, 6MWT değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı şekilde farklılık saptanmıştır (p<0.05). Her iki grupta tedavi bitimi ve tedavi bitiminde 8 hafta sonra, tedavi öncesine göre FBÖ tüm alt grup değerlerinde ve SS-QOL'nin görme hariç tüm alt grup değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı şekilde farklılık saptanmıştır (p<0.05). SG grubu ve KT grubunun tedavi bitiminden 8 hafta sonra ve tedavi öncesi değişim farklarını karşılaştırdığımızda gözler açık ML hızı, gözler açık perimeter, gözler kapalı COPY, gözler kapalı ortalama ML hızı, gözler kapalı perimeter değerleri SG grubunda KT grubuna göre istatiksel olarak anlamlı farklılık saptanmıştır (p<0.05). Sonuç: Hemiplejik hastalarda konvansiyonel fizik tedaviye ek olarak görsel gerçeklik tabanlı denge oyunlarının inme rehabilitasyonuna katkı sağladığını, konvansiyonel tedaviye dirençli statik denge parametrelerini önemli ölçüde iyileştirdiğini, aynı zamanda kendi kendini düzenleyen biofeedback egzersizleri yoluyla etkilenen taraftaki asimetrik ağırlık dağılımını ortadan kaldırdığı gösterilmiştir. Görsel gerçeklik tabanlı denge oyunlarının hastanın motivasyonunu ve tedaviye katılımını artırdığını, güvenli ve kontrollü bir rehabilitasyon ortamı sağladığı gözlemlenmiştir. Bu sebeple görsel gerçeklik tabanlı denge oyunlarının konvansiyonel fizik tedaviye ek olarak uygulanmasını öneriyoruz.
Özet (Çeviri)
Aim: This randomized, prospective study aimed to evaluate the effects of virtual reality-based balance games on walking, quality of life and balance in hemiplegic patients. Materials and Methods: The study included 43 hemiplegic patients who met the inclusion criteria and were hospitalized in the neurological rehabilitation unit of the University of Health Sciences Ankara Etlik City Hospital. Patients were randomized into two groups using a sealed-envelope method: 23 patients were assigned to the VR group, which received conventional therapy combined with virtual reality-based balance games, and 20 patients were assigned to the CT group, which received only conventional therapy. The VR group received routine physical therapy and rehabilitation once daily for a total of 20 sessions, in addition to virtual reality-based balance games applied three times a week for 20 minutes per session, totaling 12 sessions, all under the supervision of a physiotherapist. The CT group received only routine physical therapy and rehabilitation once daily for a total of 20 sessions, also under the supervision of a physiotherapist. All patients were evaluated before treatment, at the end of treatment, and eight weeks after the end of treatment using the Berg Balance Scale (BBS), Functional Reach Test (FRT), Timed Up and Go Test (TUG), Five Times Sit-to-Stand Test (5xSST), Functional Independence Measure (FIM), Six-Minute Walk Test (6MWT), Stroke-Specific Quality of Life Scale (SS-QOL), and static balance measurements obtained via the Tecnobody PK252 isokinetic balance measurement system. Results: In the VR group, statistically significant differences were found between the pre-treatment and 8-week post-treatment measurements in the Berg Balance Scale (BBS), Functional Reach Test (FRT), Timed Up and Go Test (TUG), Five Times Sit-to-Stand Test (5xSST), Functional Independence Measure (FIM), Stroke-Specific Quality of Life Scale (SS-QOL), Six-Minute Walk Test (6MWT), as well as in the following static balance parameters: eyes-open standard FB deviation, eyes-open average FB velocity, eyes-open average ML velocity, eyes-open ellipse area, eyes-open perimeter, eyes-closed average COPY, eyes-closed standard FB deviation, eyes-closed standard ML deviation, eyes-closed average FB velocity, eyes-closed average ML velocity, eyes-closed ellipse area, and eyes-closed perimeter (p<0.05). In the CT group, statistically significant differences were observed between pre-treatment and 8-week post-treatment in BBS, TUG, 5xSST, FIM, SS-QOL, and 6MWT (p<0.05). At the end of treatment, the VR group showed statistically significant improvements compared to baseline in BBS, FRT, TUG, 5xSST, FIM, SS-QOL, 6MWT, and eyes-closed average COPY (p<0.05). In the CT group, significant improvements were found in BBS, TUG, FIM, SS-QOL, and 6MWT compared to baseline (p<0.05). In both groups, statistically significant improvements were observed in all subdomains of the FIM and in all subdomains of the SS-QOL, except the vision domain, at both the end of treatment and 8 weeks post-treatment, compared to baseline (p<0.05). When comparing the changes from baseline to 8 weeks post-treatment between the VR and CT groups, statistically significant differences favoring the VR group were observed in the following parameters: eyes-open ML velocity, eyes-open perimeter, eyes-closed average COPY, eyes-closed average ML velocity, and eyes-closed perimeter (p<0.05). Conclusion: It has been shown that virtual reality-based balance games contribute to stroke rehabilitation in hemiplegic patients in addition to conventional physical therapy, significantly improve static balance parameters resistant to conventional therapy, and also eliminate asymmetric weight distribution on the affected side through self-regulating biofeedback exercises. It has been observed that virtual reality-based balance games increase patient motivation and participation in treatment, and provide a safe and controlled rehabilitation environment. For this reason, we recommend that virtual reality-based balance games be applied in addition to conventional physical therapy.