Beliren yetişkinlerde dijital oyun bağımlılığının Lacan'ın üç düzeni temelinde değerlendirilmesi: Nitel bir araştırma
Assessment of digital game addiction in emerging adults based on Lacan's three orders: A qualitative research
  1. Tez No: 981351
  2. Yazar: İLKAY OKTAY DELEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENGİN EKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
İnternet kullanımında büyük bir paya sahip olan dijital oyunlar insan yaşamının önemli bir parçası haline gelmiştir. Telefonlar ve kişisel bilgisayarlar üzerinden oynanabilen dijital oyunlar kolay ulaşılabilir ve çok tüketilir hale geldikçe bağımlılıkla ilgili kaygılar son yıllarda öne çıkmıştır. Oyun oynama bozukluğunun resmi bir tanı olarak kabul edilmesi ve daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulması, bu alandaki çalışmaları artırmıştır. Bu çalışmada Yetişkin Oyun Bağımlılığı Ölçeği ile en az bir yıldır MMO (devasa çok oyunculu çevrimiçi) türü oyun oynayan 234 kişiye ulaşılmıştır. Bağlılık, başa çıkma, kontrol kaybı, öfkeli yoksunluk, utanma ve üzüntülü yoksunluk şeklinde 6 alt boyutu bulunan ölçekten 40 puan üstü alanların problemli oyun oynama davranışına sahip olduğu kararı verilmektedir. Buna göre ölçeği dolduran kişilerden 40 puan üstü alan ve çalışmanın ikinci aşamasına katılmaya gönüllü olmuş 18-31 yaş arası beliren yetişkinlik döneminde olan kişilerle iletişime geçilmiştir. 11 erkek ve 4 kadın katılımcı ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Katılımcıların oyun oynama deneyimlerini ve oyunların yaşamlarındaki yerini derinlemesine değerlendirmek için yapılan görüşmelerin ses kayıtları deşifre edilip MAXQDA ile analiz edilmiştir. Analiz sonucunda oyun deneyimi, oyunla kurulan ilişki, oyun oynamanın değerlendirilmesi ve oyun oynamanın yansımaları şeklinde 4 ana tema ve 23 alt kod belirlenmiştir. Bulgular Lacancı psikanalizin üç düzeni olan imgesel, simgesel ve gerçek ekseninde değerlendirilmiştir. Katılımcılar, MMO oyunların açık dünyasında her şeyi yapabilme ve diğer oyuncularla etkileşim kurarak her şey olabilme imkanı bulabildikleri için ve fiziksel dünyada karşılaştıkları problemler ve sorumluluklardan uzaklaşmak için oyun dünyasını kaçış olarak kullandıklarını ifade etmişlerdir. Simgesel düzenin kısıtlamaları ve Ötekinin dolayımı olmadan haz alma yolu olarak görülen oyunların her kişinin öznelliğinde farklı bir doyum sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Digital games, which account for a large share of internet usage, have become an important part of human life. As digital games, which can be played on phones and personal computers, have become easily accessible and widely consumed, concerns about addiction have come to the fore in recent years. The official recognition of gaming disorder as a diagnosis and the need for further research have increased studies in this field. In this study, the Adult Gaming Addiction Scale was used to reach 234 individuals who had been playing MMO (massively multiplayer online) games for at least one year. The scale has six subscales: attachment, coping, loss of control, angry withdrawal, shame, and sad withdrawal. Individuals scoring above 40 points on the scale are deemed to exhibit problematic gaming behaviour. Accordingly, contact was made with individuals aged 18–31 who were in the emerging adulthood stage, scored above 40 on the scale, and volunteered to participate in the second phase of the study. Semi-structured interviews were conducted with 11 male and 4 female participants. The audio recordings of the interviews, which were conducted to thoroughly evaluate the participants' gaming experiences and the place of games in their lives, were transcribed and analysed using MAXQDA. The analysis resulted in the identification of four main themes and 23 sub-codes: gaming experience, relationship with gaming, evaluation of gaming, and reflections of gaming. The findings were evaluated within the three orders of Lacanian psychoanalysis: the imaginary, the symbolic, and the real. Participants stated that they used the game world as an escape to distance themselves from the problems and responsibilities they encountered in the physical world, as they found the opportunity to do anything and become anything by interacting with other players in the open world of MMO games. It was observed that games, seen as a means of pleasure without the constraints of the symbolic order and the mediation of the Other, provide different forms of satisfaction depending on each individual's subjectivity.