Şanlıurfa ili antepfıstığı alanlarında alternaria alternata (Fr.) Keissl.'nin populasyon gelişiminin belirlenmesi
Determination of population of alternaria alternata (Fr.) Keissl. in pistachio orchards in Şanlıurfa
- Tez No: 98136
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ERTUĞRUL GÜLDÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
öz Yüksek Lisans Tezi ŞANLIURFA İLİ ANTEPFISTIĞI ALANLARINDA Alternaria alternata (Fr.) KeissL'NIN POPULAS YON GELİŞİMİNİN BELİRLENMESİ Kadir GÖKALP Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bitki Koruma Anabilim Dalı 2000, Sayfa:78 Bu çalışma, Şanlıurfa İli Bozova, Birecik ve Halfeti ilçeleri antepfıstığı alanlarından seçilen toplam 9 bahçede, Alternaria alternata (Fr.) Keissl.'nm bitkinin farklı organlarındaki zarar şeklini ve ilk inokulum kaynaklarını saptamak, etmenin yıl içindeki populasyon gelişimini takip ederek, hastalık açısından risk dönemlerini belirlemek ve laboratuvar koşullarında 7 farklı etkili maddeli fungusitin, etmenin gelişimine olan etkisini tespit etmek amacıyla 1999-2000 yıllarında yürütülmüştür. Sonuçta; A. alternata' mn Şanlıurfa'da antepfıstığı ağaçlarının yaprak, yaprak sapı, meyve ve meyve salkımlarında yanıklıklara sebep olduğu belirlenmiştir. Etmenin ilk inokulum kaynaklarının sürgün kabuğu, gözler ve bahçede bir önceki vejetasyon döneminden kalma kurumuş meyve ve yaprak arakları olduğu saptanmıştır. Etmenin bitki dokularına giriş yapmaya başladığı Mayıs ayı ile genel olarak populasyon gelişiminin artmaya başladığı Haziran ayının sonundan, hasada kadar ki dönemin, Şanlıurfa ili için hastalık açısından risk dönemlerini meydana getirdiği tespit edilmiştir. Laboratuvar koşullarında ortalama %84.66 engelleme yüzdesi ile Tebuconazole, %72.60 engelleme yüzdesi ile Dodine ve %67.31 engelleme yüzdesi ile Mancozeb etkili maddeli fungusitler etkili bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Şanlıurfa, Antepfıstığı, Alternaria Yanıklığı, Hastalık.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis DETERMINATION OF POPULATION DEVELOPMENT OF A. alternata (Fr.) KeissL IN PISTACHIO ORCHARDS IN ŞANLIURFA Kadir GOKALP Harran University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Plant Protection 2000, page:78 This research work has been done at 9 pistachio orchards in Bozova, Birecik and Halfeti counties of Şanlıurfa Province in 1999-2000 to determine of damages of different parts of the plant, primer inoculum resources, propagule developments of Alternaria alternata (Fr.) Keissl. in throughout the year, and by the tracing of these population development, determining of periods of risk, and determination of effect of some fungucides on the pathogen in the laboratory conditions. At the end of the study, in Şanlıurfa, A. alternata was found to cause blights on the leaves, petioles, fruits and clusters. As the primary inoculum resources of the pathogen was found the bark of the shoots, buds, and old leaves and fruits from last vegetation period. The risk periods of the pathogen for Şanlıurfa was found May which pathogen entered the tissues of theplant, and from end of the June which population development of the pathogen started to increase, to harvest. In the laboratory conditions, the pathogen was prevented 84.66 % by Tebuconazole, 72.60 % by Dodine, and 67.3 1 % by Mancozeb were the most effettive fungucides. KEYWORDS: Şanlıurfa, Pistachio, Alternaria Blight, Disease.