Atatürk barajında dolgu malzemesi olarak kullanılan toprakların mineralojik özellikleri
Mineralogical characteristics of the soils used as filling material in Atatürk dam
- Tez No: 98135
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ SEYREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
* öz Yüksek Lisans Tezi ATATÜRK BARAJINDA DOLGU MALZEMESİ OLARAK KULLANILAN TOPRAKLARIN MÎNERALOJÎK ÖZELLİKLERİ Emine Fedai AKBAŞ Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dalı 2000, Sayfa: 49 Bu araştırmanın amacı, Atatürk Barajı'nda dolgu malzemesi olarak kullanılan toprakların bazı fiziksel, kimyasal ve mineralojik özelliklerini araştırmaktır. Çalışma alanındaki toprağın; kil, siltli, tın bünyeli, pH'sının 7.4 - 7.7, CaC03 miktarı % 22.0 - 28.8, organik madde ve tuz miktarı düşük seviyede olduğu saptanmıştır. KDK 28.56 - 67.39 me/100gr arasında olup genellikle düşük seviyededir. Değişebilir katyonlar arasında Ca+2+Mg+2 en büyük paya sahip olup, değişebilir K+, Na+ değişim kapasitesinin içindeki payı düşüktür. Mineralojik analizler sonucunda kil boyutundaki parçacıkların mineralojisi incelendiğinde smektit tipi kil mineralinin baskın kil minerali olduğu belirtilmiştir. Bunun yanında daha az oranda paligorskit ve kaolinit yer aldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
^ ABSTRACT Master Thesis MINERALOGICAL CHARACTERISTICS OF THE SOİLS USED AS FILLING MATERIAL IN ATATÜRK DAM Emine Fedai AKBAŞ Harran University Institute of Natural and Applied Sciences Soil Science Department 2000, Page: 49 The aim of this study is to investigate the phsical, chemical and mineralogical characteristics soils used as filling material in Atatürk dam. Some characteristics of the studied soils were as follows: the texture were clay, loamy clay, pH 7.4 - 7.7, CaCCh content 22.0 - 28.8 %, organic matter and salt amount at low level. The CEC changed from 28.56 me/100gr to 67.39 me/lOOgr, which was low. The highest amount of the cations was Ca+2 and Mg+2 and the percentage of Na+ and K+ was very low in the exchange capacity. According to the mineralogical analysis, when the mineralogy of the clay particals was examined, the type of sepiolite clay mineral is dominant clay mineral. İn a little rate there exists paligorskit and kaolinit. Then, calcite was the dominant mineral when smectite and kaolinite were examined, which was followed by orthoclase, Microlyne, quartz and chloride.