Şanlıurfa antepfıstığı alanlarında görülen fungal hastalık etmenlerinin saptanması
The Determination of fungal diseases seen in pistachio growing
- Tez No: 66179
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. ERTUĞRUL GÜLDÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ŞANLIURFA ANTEPFISTIĞI ALANLARINDA BULUNAN FUNGAL HASTALIK ETMENLERİNİN SAPTANMASI Fahri TATLI Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bitki Koruma Anabilim Dalı 1997, Sayfa: 47 Şanlıurfa ili antepfıstığı alanlarında görülen fungal hastalık etmenleri ile bunların yaygınlık ve yakalanma oranlarım belirlemek amacıyla 1996 yılında Merkez, Birecik, Bozova, Halfeti ve Suruç ilçelerinde surveyler yapılmıştır. Bir üretim mevsimi boyunca 3800 ağaçta örnekleme yapılmıştır. Yapılan surveyler, makroskobik ve mikroskobik incelemeler sonunda Karazenk (Septoria pistacina Ali.), Meyve ve salkım yanıklığı {Alternaria alternata (Fr.) Keissl.), Meyve çürüklüğü (Aspergillus niger Link., Penicillum sp.), Solgunluk {Fusariıım moniliforme Sheld.) ve Pas (Uromyces terebinthi (D.C.) Wint.) hastalıkları belirlenmiş; bu hastalıkların yaygınlık oranlan, sırasıyla, % 93.86, 76.94, 100.00, 6.66 ve 55.55; hastalık oranlan ise aynı sıraya göre, % 28.44, 19.87, 18.46, 1.00 ve 3.24 olarak belirlenmiştir. Yapılan patojenite testlerinde patojen bulunan funguslardan; S. pistacina ve U. terebinthi yapraktan; A. alternata, meyve ve meyve salkımından; A. niger ve Penicillum sp., meyveden; F. moniliforme ise köklerden elde edilmiştir. Meyveden izole edilen, Paecilomyces sp., Stemphylium sp. ve Cladosporhım sp. ile köklerden izole edilen Thielaviopsis sp.funguslan patojenite göstermemişlerdir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In order to determine fungal diseases, their causing fungi, and distribution and intensity of diseases in Ş. Urfa province, a survey carried out at Ş.Urfa Birecik, Bozova, Halfeti and Suruç districts of the province in 1996. During a production season, 3800 trees were sampled^ The result of microscobic and macroskobic examination Septoria leaf spot {Septoria pistacina All.), fruit and panicle blight ( Alternaria altemata (Fr.) Keissl.), nut mold {Aspergillus niger Link., Penicillum sp.), wilt {Fusarium moniliforme Sheld.) and rust {Uromyces terebinthi (D.C.) Wint.) were determined. These diseases were seen, respectively, 93.86 %, 76.94 %, 100.00 %, 6.66 % and 55.55 % of sampled plantations. Persentage of infected trees were, respectively, % 28.44, 19.87, 18.46, 1.00 and 3.24 were determined. Patojenite tests were carried out, patogen fungi were isolated from different plant parts; S. pistacina and U. terebinthi from leaves; A. altemata, from fruit and panicle; A. niger and Penicillum sp., from nut; F. moniliforme from root. Paecilomyces sp. and Cladosporium sp. Stemphylium sp., isolated from fruit and Thielaviopsis sp. isolated from root did not show patogenicity.