Hereke Kale kazısı'nda ele geçen beyaz hamurlu sırlı seramikler
White-paste glazed ceramics found during the excavations at Hereke Castle
  1. Tez No: 981369
  2. Yazar: KADER ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN TÜLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
Özet
Hereke Liman Kenti, günümüz Kocaeli il merkezinin 27 km batısında Kocaeli Yarımadası'nın güney, Kocaeli Körfezi'nin kuzeyinde dik ve yüksek kayalığın denize uzanan eteğinde kurulmuştur. MS 6. yüzyıl antik kaynaklarında ilk defa adı geçen ve günümüzde hala izleri bulunan Hereke Kalesi'nde 2011 yılında Kocaeli Müze Müdürlüğü Başkanlığı tarafından yapılan arkeolojik kazılarda çok sayıda MS 10- 13. yüzyıl Bizans dönemine tarihlenen kırmızı ve beyaz hamurlu sırlı seramikler, fırın gereçleri, yarı mamül ve fırın atıkları bulunmuştur. Sayıları üç bini bulan sırlı seramik parçalar arasından beyaz hamurlu olanlar seçilmiş ve tez çalışmamın kapsamı beyaz hamurlu sırlı seramikler ile sınırlandırılmıştır. Çalışmaya alınan 110 adet beyaz hamurlu seramiğin fotoğrafları, dijital çizimleri ile makroskobik çalışma yapılarak künyeleri oluşturulmuş olup; hamur rengi Munsell katalog ile belirlenmiştir. Elde edilen bulgular ışığında kap tipolojisi, hamur tipoloji ve bezeme türleri belirlenmiştir. Kullanılan bezeme teknikleri ve kap tipleri başka yerlerde bulunmuş olanlar ile karşılaştırma yapılarak MS 10-13. yüzyıla tarihlendirilmiştir. Kazılarda ele geçen üç ayak buluntuları, yarı mamül ürünler, fırın gereçleri ve atık ürünler Hereke'de üretim olduğunu kanıtlar iken incelenen seramiklerin kendine özgü üslubu Hereke çömlekçilerinin beyaz hamurlu Bizans sırlı seramik üretiminde etkin olduğunu ve teknololojisini, estetik anlayışını ortaya çıkarmıştır. Bu da bize seramiklerin Hereke Liman Kenti'nin Bizans Dönemi'ndeki sosyo-ekonomik yaşam, biçim ve gereksinimleri hakkında önemli veriler sunacaktır. Ayrıca elde edilen verilere göre Hereke Liman Kenti'nin yakın çevresiyle olan ilişkilerinin aydınlatılmasında önemli rol oynayacaktır.
Özet (Çeviri)
Hereke Port City was established 27 km west of the present-day Kocaeli city center, South of the Kocaeli Peninsula and north of the Kocaeli Gulf, at the foot of a steep, high cliff extending into the sea. Hereke Castle, first mentioned in ancient sources from the 6th century AD and still surviving in ruins, was excavated in 2011 by the Kocaeli Museum Directorate. Numerous red and white-paste glazed ceramics, kiln furniture, semi-finished products, and kiln waste dating from the Byzantine Period, spanning from the 10th to the 13th centuries AD, were unearthed during archaeological excavations. Among the approximately 3,000 glazed ceramic pieces, white paste sherds form the scope of my thesis. The 110 white-paste ceramics included in the study were initially documented by hand and through digital drawings, as well as by taking photographs and conducting macroscopic examinations of paste inclusions. The Munsell catalog facilitated the determination of paste colors. The Macroscopic and microscopic examinations enabled the formation of vessel and paste typologies. The decorative techniques and vessel types allowed us to date ceramics to the 10th-13th centuries AD by comparison with those found elsewhere. While tripod finds, semi-finished products, kiln furniture, and waste products unearthed during the excavations provide evidence of production in Hereke, the unique style of the ceramics examined reveals the Hereke potters' active role in the production of white-paste Byzantine glazed ceramics, as well as their technological and aesthetic approach. The results of the study play a significant role in shedding light on the relationships between Hereke Port City and its surroundings.