Tasarım temelli fen öğretimiyle 7. sınıf öğrencilerinin iklim okuryazarlıklarının, mühendislik bilgilerinin geliştirilmesi ve tasarım becerilerinin incelenmesi
Examining the development of 7th grade students' climate literacy, engineering knowledge and design skills through design-based science education
  1. Tez No: 981370
  2. Yazar: ESİN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM IRMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Tasarım Temelli Fen Öğretimi (TTFÖ) yaklaşımıyla 7. sınıf öğrencilerinin iklim okuryazarlığının, mühendislik bilgi düzeyinin geliştirilmesini ve tasarım becerilerinin incelenmesini amaçlamaktadır. İklim değişikliğiyle mücadelede erken yaşlarda çevresel farkındalık kazandırmanın önemi dikkate alındığında, bu çalışma öğrencilerin iklim okuryazarlık düzeylerini artırmayı ve disiplinler arası beceriler edinmelerini hedeflemiştir. Araştırma, 2023–2024 eğitim-öğretim yılı birinci döneminde Ankara ilinde bir devlet ortaokulunda öğrenim gören 7. sınıf düzeyindeki iki şubeden toplam 37 öğrenciyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden tek grup ön test–son test yarı deneysel desen kullanılmıştır. Veri toplama araçları olarak İklim Okuryazarlığı Ölçeği ve Mühendislik Bilgi Düzeyi Ölçeği kullanılmış; uygulama öncesinde ve sonrasında öğrencilere bu ölçekler uygulanmıştır. Elde edilen veriler bağımlı örneklemler için t-testi yöntemiyle analiz edilmiştir. Ayrıca öğrencilerin tasarım becerilerini değerlendirebilmek amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen Tasarım Becerileri Rubriği doğrultusunda öğrencilerin etkinlik kâğıtları ve oluşturdukları prototip ürünler puanlanarak nitel veriler destekleyici olarak kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre Tasarım Temelli Fen Öğretimi'nin, öğrencilerin iklim okuryazarlığını artırdığı, mühendislik bilgi düzeylerini geliştirdiği ve tasarım becerileri üzerinde olumlu etkiler yarattığı belirlenmiştir. Bu bulgular, fen eğitiminde TTFÖ yaklaşımının öğrenci merkezli, problem çözme odaklı ve bütüncül bir öğrenme ortamı sunduğunu ortaya koymaktadır. Çalışma, çevre ve mühendislik temelli disiplinlerin ilköğretim düzeyinde bütünleştirilmesine yönelik uygulamalara katkı sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the development of 7th grade students' climate literacy, engineering knowledge level, and design skills using the Design-Based Science Education (DBSE) approach. Considering the significance of raising environmental awareness at an early age to combat climate change, the research seeks to enhance students' scientific literacy and foster interdisciplinary competencies. The study was conducted during the first semester of the 2023–2024 academic year with a total of 37 students from two 7th grade classes at a public middle school in Ankara, Turkey. A quasi-experimental research design with a one-group pre-test–post-test model was employed. Data were collected using the Climate Literacy Scale and the Engineering Knowledge Level Scale, both administered before and after the instructional intervention. The collected data were analyzed using the paired samples t-test method. In addition, students' design skills were assessed using the Design Skills Rubric developed by the researcher. Students' activity sheets and the prototypes they created were scored and used as supportive qualitative data. The findings indicate that Design-Based Science Teaching positively influenced students' climate literacy, enhanced their level of engineering knowledge, and contributed significantly to the development of their design skills. These results suggest that DBST provides a student-centered, problem-solving, and integrated learning environment within science education. The study aims to offer practical implications for the integration of environmental and engineering-based disciplines into primary education curricula.