Kentsel nüfusun yaşlanması ve sorunları: Esatoğlu mahallesi (Çankaya) örneği
Aging of urban population and its problems: The case of Esatoğlu district (Çankaya)
  1. Tez No: 981440
  2. Yazar: SULTAN ÇAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜZİN KANTÜRK YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Bilim Dalı
Özet
“Kentsel Nüfusun Yaşlanması ve Sorunları: Esatoğlu Mahallesi (Çankaya) Örneği”başlıklı çalışmanın amacı kentsel yaşlanma ve sorunlarını Ankara, Çankaya, Esatoğlu Mahallesi örneğinde incelemek, yaşlılık, yaşlanma konuları kentsel yaşlanma ile ele alınarak nüfusun kentsel yaşam içerisinde karşılaştığı sorunları belirleyerek çözüm önerileri sunmaktır. Günümüz dünyasının özellikle son yüzyılda sessizce gelen en önemli sorunlarından biri yaşlılık ve yaşlanmadır. Sanayi devrimiyle kentleşmenin hızlandığı bu dönemde yaşlıların kent hayatı içerisinde karşılaştığı sorunlar gün geçtikçe artmaktadır. Birinci bölümde yaşlanma ile ilgili kavramlar, yaş, yaş türleri, yaşlanma, yaşlanma türleri, yaşlanma kuramları, yaşlanma göstergeleri, yaşlanma stratejileri, yaşlanma sorunları, yaşlılık, yaşlılık türleri, yaşlılık sorunları, yaşlılık ve yaşlanmaya ilişkin bilimleri dalları, gerontoloji, geriatri, coğrafi gerontoloji kavramları açıklanmıştır. İkinci bölümde kentleşme ve nüfus yaşlanması, kent ve kentleşme, kentte yaşlanma, kent yaşamının yaşlılar üzerinde olumlu ve olumsuz etkileri, nüfusun yaşlanmasına ilişkin göstergeler, kentte yaşlanma sorunları incelenmiştir. Üçüncü bölümde Dünyada ve Türkiye'de nüfusun yaşlanması başlığı altında dünya nüfusunun yaşlanma süreci ve mekânsal dağılımı ile Türkiye nüfusunun yaşlanma süreci incelenmiştir. Dördüncü bölümde Esatoğlu Mahallesi'nde nüfus ve yaşlılık başlığı altında mahallenin nüfusu ve demografik göstergeleri, mahallede yaşayan yaşlı nüfusun kent yaşamı algısı, kent yaşamına ilişkin beklentileri, kentsel yaşama ilişkin sorunları ve çözüm önerilerinden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
“Aging and Problems of Urban Population: The Case of Esatoğlu Neighborhood (Çankaya)”is to clarify urban aging and its problems in Ankara, Çankaya, Esatoğlu Neighborhood, to determine the problems faced by the population in urban life by addressing the issues of old age and aging with urban aging and to offer solutions. One of the most important problems of today's world, especially in the last century, is old age and aging. In this period when urbanization increased rapidly with the industrial revolution, the problems faced by the elderly in urban life are increasing day by day. In the first chapter, concepts related to aging, age, age types, aging, aging types, aging theories, aging indicators, aging strategies, aging problems, old age, old age types, old age problems, branches of sciences related to old age and aging, gerontology, geriatrics, geographical gerontology concepts are explained. In the second chapter, urbanization and population aging, city and urbanization, aging in the city, positive and negative effects of urban life on the elderly, indicators of population aging, problems of aging in the city are examined. In the third chapter, under the title of population aging in the world and in Turkey, the aging process and spatial distribution of the world's population and the aging process of Turkey's population are examined. In the fourth chapter, under the title of population and old age in Esatoğlu Neighborhood, the population and demographic indicators of the neighborhood, the elderly living in the neighborhood are examined.