İlkokul öğrencilerinin dar alan oyunları ile basketbol oynama motivasyonlarına etkisinin incelenmesi
The effect of narrow field games on elementary school students' motivation to play basketball
  1. Tez No: 981465
  2. Yazar: MUSA ENES DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FARUK SALİH ŞEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Eğitim ve Öğretim, Sports, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilkokul öğrencilerinin dar alan oyunları ile basketbol oynama motivasyonları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu bağlamda, dar alan oyunlarının öğrencilerin spora olan ilgilerini ve katılım seviyelerini nasıl etkilediği detaylı bir şekilde analiz edilecektir. Dar alan oyunlarının temel sınırlılığı yoğun şiddetli koşular, sürat koşular ve ivmelenme gibi bazı özel fiziksel yeterlilikleri karşılamada yetersiz olmasıdır. Bu durum, antrenman programlarının dengeli bir şekilde planlanmasını gerektirir. Branşa özgü kondisyon antrenmanları, geleneksel kondisyon antrenman çeşitlileri ile karşılaştırıldığında performansta benzer hatta daha fazla artış sağlayabildiği görülmüştür. Dar alan oyunları, antrenörler için çok faydalıdır. Bu oyunlar, teknik becerilerin tekrar sayısını arttırıp ve karar verme süreçlerini hızlandırarak oyuncuların gelişimine önemli katkılar sunar. Dar alan oyunları, oyuncuların üzerindeki fizyolojik etkileri artırmakta ve geleneksel yöntemlerle kıyaslandığında uzun vadeli etkiler göstermektedir. Çalışmada, dar alan oyunlarının öğrencilerin özgüvenlerine ve basketbol oynamaya yönelik tutumlarına olan etkileri incelenecektir. Çünkü bu tutumlar, öğrencilerin sporcu kimliklerini oluşturmasında ve gelecekteki spor etkinliklerine katılımlarında kilit rol oynamaktadır. Bu oyunların öğrencilerin basketbolu daha keyifli ve etkili bir şekilde öğrenme isteklerine nasıl katkı sağladığını irdelemek amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında, Bahçelievler Koza İlköğretim Okulunda öğrenim gören 200 öğrenciye dar alan oyunları içeren 8 haftalık bir program uygulanmıştır. Bu program, haftalık antrenman seansları şeklinde yapılandırılmış olup, öğrencilerin fiziksel ve psikolojik gelişimleri düzenli olarak takip edilmiştir. Çalışma süresince öğrencilerin motivasyon düzeyleri ve basketbola yönelik tutumları ile ilgili veriler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between elementary school students' motivation to play basketball and small-sided games. In this context, how smallsided games affect students' interest in sports and their participation levels will be analyzed in detail. The main limitation of small-sided games is their inability to adequately address certain specific physical abilities, such as intense running, sprinting, and acceleration. This necessitates the balanced planning of training programs. Branchspecific conditioning training has been shown to provide similar or even greater performance improvements compared to traditional conditioning training methods. Small-sided games are very beneficial for coaches. These games contribute significantly to player development by increasing the number of repetitions of technical skills and accelerating decision-making processes. Small-sided games increase the physiological effects on players and show similar long-term effects when compared to traditional methods. The study will examine the effects of small-sided games on students' selfconfidence and attitudes toward playing basketball. These attitudes play a key role in shaping students' athletic identities and their participation in future sports activities. The aim is to explore how these games contribute to students' desire to learn basketball in a more enjoyable and effective way. As part of the research, an 8-week program incorporating small-sided games was implemented with 200 students attending Bahçelievler Koza Primary School. This program was structured as weekly training sessions, and the students' physical and psychological development was regularly monitored. Data on the students' motivation levels and attitudes toward basketball were collected throughout the study period.