Myoelectric pattern recognition for activities of daily living: a neural network classification approach
Tez günlük yaşam aktıvıtelerı ıçın mıyoelektrık tanıma: Bır sınır ağı sınıflandırma yaklaşım
  1. Tez No: 981546
  2. Yazar: ALA AMER M SALEH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BORA BÜYÜKSARAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, sezgisel miyoelektrik protez kontrolü için yüzey elektromiyografisi (sEMG) sinyallerinden günlük yaşam aktivitelerinin (ADL'ler) sınıflandırılması zorluğunu ele almaktadır. Önceki araştırmaların aksine, bu çalışma basit hareketler yerine 20 fonksiyonel ADL'nin sınıflandırılmasına odaklanmaktadır. 30 katılımcıdan alınan senkronize IMU verileri ve sekiz stratejik önkol kasından kaydedilen sEMG verilerini kapsayan kapsamlı bir veri seti oluşturulmuştur. Zaman-domain, frekans-domain ve zaman-frekans özelliklerini içeren gelişmiş sinyal işleme ve özellik mühendisliği uygulanmıştır. BiLSTM (Bidirectional Long Short-Term Memory) sinir ağı, EMG verilerindeki sıralı, uzun vadeli ve çift yönlü zamansal dinamikleri yakalama yeteneği nedeniyle geliştirilmiştir. BiLSTM modeli, %94.03'lük yüksek bir genel test doğruluğu, yaklaşık %0.94'lük ağırlıklı ortalama hassasiyet, geri çağırma ve F1-skoru ile SVM ve KNN gibi geleneksel modelleri önemli ölçüde geride bırakmıştır. Bu araştırma, fonksiyonel aktiviteler sırasındaki karmaşık kas aktivasyon örüntülerini etkili bir şekilde çözerek daha doğal ve duyarlı protez kontrol sistemlerinin geliştirilmesi için sağlam bir temel sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study addresses the challenge of classifying human Activities of Daily Living (ADLs) from sEMG signals for intuitive prosthetic control, moving beyond simple gesture recognition. A comprehensive dataset of 20 tasks replicating daily activities was created using sEMG from eight forearm muscles and synchronized IMU data from 30 participants. Advanced signal processing and feature engineering, including temporal, frequency, and time-frequency features, were applied. A Bidirectional Long Short-Term Memory (BiLSTM) neural network was developed, chosen for its ability to capture sequential, long-term, and bidirectional temporal dynamics in EMG data. The BiLSTM model achieved a high overall test accuracy of 94.03%, with weighted average precision, recall, and F1-scores around 0.94, significantly outperforming traditional SVM and KNN models. This research provides a robust foundation for developing more natural and responsive prosthetic control systems by effectively decoding complex muscle activation patterns during functional activities.