Rakımın İstanbul Kekiği'nin (Origanum vulgare subsp. hirtum) uçucu yağ verimi ve bileşenleri üzerine etkileri
The effects of altitude on essential oil yield and components of Istanbul Thyme (Origanum vulgare subsp. hirtum)
- Tez No: 981545
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE ÇARDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğal Kaynaklar Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Çanakkale ili Biga ilçesi Caldağ yöresinde farklı rakımlarda (100–200 m, 200–300 m, 300–400 m, 400–500 m) yetişen İstanbul kekiğinin (Origanum vulgare subsp. hirtum) uçucu yağ verimi ve bileşim özelliklerini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Tam çiçeklenme döneminde toplanan bitkilerden hidrodistilasyon yöntemi ile uçucu yağ elde edilmiş, GC-MS analizleri ile kimyasal bileşenler tanımlanmıştır. Toprak ve iklim verileri ayrıntılı olarak değerlendirilmiş, uçucu yağ verimi ile majör bileşenler (karvakrol, thymol, γ-terpinen, p-simen, α-terpinen vb.) arasındaki ilişkiler istatistiksel olarak incelenmiştir. Sonuçlar, rakımın hem toplam uçucu yağ verimi hem de bileşen oranları üzerinde anlamlı etkiler yarattığını göstermiştir. Orta rakımlar (200–300 m ve 300–400 m) genellikle daha yüksek karvakrol ve thymol içerirken, düşük ve yüksek rakımlarda bileşimde değişimler gözlenmiştir. Elde edilen veriler, İstanbul kekiğinin tıbbi ve endüstriyel potansiyelinin arttırılması, uygun hasat alanlarının belirlenmesi ve standardizasyon çalışmalarına katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the essential oil yield and composition of Istanbul oregano (Origanum vulgare subsp. hirtum) grown at different altitudes (100–200 m, 200–300 m, 300–400 m, 400–500 m) in the Caldağ region of Biga district, Çanakkale, Türkiye. Plants harvested at full flowering stage were subjected to hydrodistillation to obtain essential oils, and their chemical compositions were identified by GC-MS analysis. Soil and climatic parameters were thoroughly evaluated, and statistical analyses were performed to investigate the relationships between essential oil yield and major components (carvacrol, thymol, γ-terpinene, p-cymene, α-terpinene, etc.). The results indicated that altitude significantly affected both total essential oil yield and the proportions of the components. Medium altitudes (200–300 m and 300–400 m) generally showed higher carvacrol and thymol contents, whereas changes in composition were observed at lower and higher altitudes. The findings provide valuable insights for enhancing the medicinal and industrial potential of Istanbul oregano, determining optimal harvesting sites, and contributing to standardization efforts.