TRT çocuk ve KiKA televizyon kanallarının internet sitelerinin medya okuryazarlığı açısından incelenmesi
An analysis of the websites of the TRT çocuk and KiKA television channels in terms of media literacy
- Tez No: 981552
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Medya okuryazarlığı eğitiminin, günümüz medya çağında çok önemli bir hale geldiği söylenebilir. Bu eğitim ile çocuklar ve ebeveynlerin medya alanında bilinçlenmesi ve farkındalık kazanması amaçlandığı görülmektedir. Çalışmanın araştırma konusu olan TRT Çocuk ve KiKA Kanallarının İnternet Sitelerinin Medya Okuryazarlığı Açısından İncelenmesi adlı çalışma Türkiye ve Alman devletlerinin resmi çocuk kanallarının çocuklar ve onları yetiştirip büyüten ebeveynleri için nasıl bir medya okuryazarlığı eğitimi verildiği ile ilgili olarak bilgilerin toplanması ve bu bağlamda incelenmesini kapsamaktadır. TRT Çocuk ve KiKA kanallarının internet sitelerinde bulunan medya okuryazarlığı ile ilgili içerikler, bilgiler, etkinlikler ve faaliyetlerin incelenmesi ve bu iki kanal arasında karşılaştırma yapılması hedeflenmektedir. Resmi kanalların ise günümüzde haber ve bilgi alma açısından önemli bir konumda bulunduğu söylenebileceğinden ve insanların bu kanallardaki içerikleri takip edebilmesinden dolayı bu iki resmi kanalın tercih edilmiş olup, bu iki resmin kanalın incelenmesi hedeflenmektedir. Bu iki kanalın seçilmesi ise farklı ülkelerde bulunan kanalların içeriklerini karşılaştırabilmesini sağlamak adına biri Türkiye'den, biri ise Almanya'dan tercih edilmiştir. Bu iki resmi çocuk kanalının, çocuklar ve onları yetiştiren ebeveynleri için ne gibi içerikler hazırladığı ve sunduğu araştırma konusu olacaktır. Çalışma kapsamında doküman analizi yöntemi ve içerik analizi yöntemi kullanılarak, elde edilecek olan bilgiler betimsel bir çerçevede incelenmeye çalışılacaktır. İncelenecek internet sitelerinde içerik kategorileri, ara yüz tasarımı, sekmeler ve içerik başlıkları medya okuryazarlığı bağlamında incelenecektir. Her iki kanaldan elde edilecek olan bilgiler hem kendi içerisinde hem de karşılaştırmalı olarak incelenmeye çalışılacaktır. Bu bağlamda ortaya çıkan sonuçlar değerlendirilmeye çalışılacak olup, medya okuryazarlığı ile ilgili farkındalık kazandırılmaya katkı sağlanmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Media literacy education is a powerful force in today's media. It is seen that this training aims to raise awareness and consciousness in the field of media for children and parents. The study, which is the subject of the study and is titled“Examining the Websites of TRT Çocuk and KiKA Channels in Terms of Media Literacy”, covers the collection of information and examination in this context regarding what kind of media literacy education is provided to children and their parents who raise them by the official children's channels of Turkey and Germany. The aim is to examine the content, information, events and activities related to media literacy on the websites of TRT Çocuk and KiKA channels and to make a comparison between these two channels. Since it can be said that official channels are in an important position in terms of receiving news and information today and people can follow the content on these channels, these two official channels have been preferred and it is aimed to examine these two official channels. These two channels were chosen to enable comparison of the content of channels in different countries, one from Türkiye and one from Germany. The content that these two official children's channels prepare and present for children and their parents will be the subject of research. Within the scope of the study, the information obtained will be examined descriptively using document analysis and content analysis. Content categories, interface design, tabs and content titles on the websites to be examined will be examined in the context of media literacy. Information obtained from both channels will be examined both individually and comparatively. The results obtained in this context will be evaluated and an effort will be made to contribute to raising awareness about media literacy.