Dörtlü bilgi modeli temelinde ortaokul matematik öğretmen adaylarının veri analizi konusundaki yeterliklerinin incelenmesi
An investigation of middle school pre-service mathematics teachers' competencies in data analysis within the framework of the four knowledge model
- Tez No: 981553
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSEYİN AKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul matematik öğretmen adaylarının veri analizi konusuna ilişkin alan ve alan öğretimi bilgilerinin öğretim süreçlerine yansımalarını Dörtlü Bilgi Model'inden yararlanarak incelemektir. Araştırma nitel araştırma yöntemlerinden biri olan özel durum çalışması deseninden yararlanılarak yürütülmüştür. Araştırmanın katılımcıları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı Öğretmenlik Uygulaması II dersini almakta olan ve çalışmaya gönüllü olarak katılan dört son sınıf öğretmen adayından oluşmaktadır. Araştırmanın verileri yarı-yapılandırılmış görüşmeler ve gözlem ile elde edilmiştir. Öğretmen adayları ile veri analizi kavramına ilişkin görüşmeler yapılmıştır. Sonrasında her bir öğretmen adayının öğretim süreçleri gözlemlenmiş ve video kamera ile kaydedilmiştir. Araştırmada elde edilen verilerden; öğretmen adaylarının öğretim süreçlerini planlama aşamasında ve öğretim süreçlerinde, ders öncesinde yapılan hazırlıkların bu süreçleri etkilediği görülmüştür. İlköğretim Matematik Dersi Öğretim Programı'nda yer alan öğrenme çıktıları ve bu çıktıların sıralamasını baz alarak öğrenme süreçlerini tasarlayan öğretmen adaylarının, yeterli deneyime sahip olmamaları nedeniyle öğrencilerin sahip olabileceği olası kavram yanılgılarında ve yaşayabilecekleri zorlukları belirlemede sıkıntı yaşadıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the reflections of prospective middle school mathematics teachers' content knowledge and pedagogical content knowledge on the teaching process regarding the concept of data analysis, by utilizing the Knowledge Quartet framework. The study was conducted through a case study design, which is one of the qualitative research methods. The participants of the study consisted of four senior pre-service teachers who were enrolled in the Teaching Practice II course in the 2023–2024 academic year and voluntarily agreed to take part in the research. The data were collected through semi-structured interviews and classroom observations. Interviews were conducted with the pre-service teachers concerning their understanding of the concept of data analysis. Subsequently, each pre-service teacher's teaching process was observed and recorded with a video camera. The findings of the study revealed that both the lesson planning stage and the actual teaching practices of the pre-service teachers were influenced by the preparations made prior to instruction. It was also observed that pre-service teachers who designed their teaching processes based on the learning outcomes and their sequence as outlined in the Elementary Mathematics Curriculum experienced difficulties in identifying potential misconceptions and challenges that students might encounter, largely due to their limited teaching experience.