Milletlerarası ticari tahkim anlaşmalarının kurulmasında zımni irade beyanı
Implied consent in the formation of international commercial arbitration agreements
- Tez No: 981635
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜHEYLÂ BALKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Milletlerarası ticari tahkim anlaşmalarının temel unsuru hiç kuşkusuz tahkim iradesidir. Zira tarafların olağan yargı yolu olan devlet mahkemelerinin dışında ve fakat yine de hukuk sisteminin bağlayıcılık atfettiği yegâne yargı yolu olan tahkime başvurabilmeleri tahkim anlaşması ile mümkün olabilmektedir. Bununla beraber tahkim anlaşmalarının kurucu unsuru olan tarafların ortak tahkim iradesinin varlığı ve geçerliliğine ilişkin yaklaşımların milletlerarası ticari hayatın son yüzyılda kaydettiği gelişime paralel olarak bir evrim geçirdiği görülmektedir. Bu evrimin somut yansımalarının görüldüğü konulardan biri de, tahkim iradesini tabulaştırmak yönündeki eğilimin artık terk edilmesi gerektiğine yönelik yaklaşımdır. Bu bağlamda, kurulması açısından sözleşmeler hukuku prensiplerine tabi tahkim anlaşmalarında tarafların tahkim iradelerini açık olarak beyan edebilmelerinin yanı sıra, özellikle kanundan aldığı güçle zımnen de beyan edebilmelerinin mümkün kabul edilmesi önemli bir değişimin işareti olmuştur. Benzer bir yaklaşım, tahkim iradesini yöneten hukuk olan tahkim anlaşmasının esasına uygulanacak hukuk konusunda da benimsenmelidir. Bu bağlamda çalışmamızda, esaslarını ortaya koymak ve çeşitli hukuki engelleri bertaraf etmek suretiyle kavramsal olarak incelediğimiz zımni tahkim iradesinin, uyuşmazlık öncesi ve sonrası çeşitli görünüm şekilleri ile tahkim anlaşmasının esasına uygulanacak hukukun zımnen seçilmesi noktasında doktrinde genel olarak benimsenen teoriler değerlendirilerek, zımni irade beyanı kavramının milletlerarası ticari tahkimin ihtiyaçları karşısındaki rolü yeniden belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The fundamental element of international commercial arbitration agreements is undoubtedly the consent to arbitrate. This is because the parties' ability to resort to arbitration, an alternative to the ordinary judicial path before state courts yet still recognized by the legal system as a binding form of adjudication, is made possible only through an arbitration agreement. However, it is observed that the approaches regarding the existence and validity of the parties' mutual consent to arbitrate, which forms the constituent element of arbitration agreements, have evolved in parallel with the development of international commercial life over the past century. One of the issues where the concrete reflections of this evolution can be seen is the view that the tendency to rigidly formalize the consent to arbitrate should now be abandoned. In this context, in arbitration agreements subject to the principles of contract law in terms of their formation, it has become accepted that the parties may express their consent to arbitrate not only explicitly but also implicitly, particularly when such implicit declaration derives its force from the law. A similar approach should be adopted regarding the law governing the substance of the arbitration agreement, which determines the consent to arbitrate. Accordingly, this study examines, by setting out its principles and overcoming various legal obstacles, the implied consent to arbitrate from a conceptual perspective, with its various pre and post dispute manifestations, and evaluates the theories generally accepted in doctrine regarding the implied choice of law applicable to the substance of the arbitration agreement, in order to reassess the role of the concept of implied consent in light of the needs of international commercial arbitration.