Makroekonomik değişkenlerin türkiye'de bankacılık endeksi üzerindeki etkisinin ampirik analizi
Empirical analysis of the impact of macroeconomic variables on the banking index in turkey
  1. Tez No: 981645
  2. Yazar: NİZAMETTİN YAVUZ CİNLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEN DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Ekonometri, Banking, Economics, Econometrics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, Türkiye'de bankacılık sektörünü temsil eden Bankacılık Endeksi'nin temel makroekonomik değişkenlere karşı duyarlılığını ve bu değişkenlerle olan ilişkilerini incelemektedir. Günümüz koşullarında finansal piyasaların giderek daha entegre hâle gelmesi ve makroekonomik dalgalanmaların artması, bankacılık sektörünün ekonomik değişkenlere verdiği tepkilerin analizini hem yatırımcılar hem de politika yapıcılar açısından önemli kılmaktadır. Çalışmada bağımsız değişkenler olarak; TCMB politika faiz oranı, ABD 10 yıllık devlet tahvil faizi, USD/TRY kuru, 5 yıllık kredi temerrüt takası primi (CDS), tüketici fiyat endeksi (TÜFE), kredi/mevduat oranı ve Borsa İstanbul 100 Endeksi'nin USD bazlı değeri kullanılmıştır. Bağımlı değişken ise Bankacılık Endeksi'nin USD cinsinden değeridir. Tüm değişkenlerin aynı para birimi üzerinden ifade edilmesi modelin istatistiksel tutarlılığını güçlendirmiştir. Analiz, 2008:01–2024:12 dönemine ait aylık veriler ile yürütülmüştür. Durağanlık testleri ve eş bütünleşme analizleri sonrasında hem kısa hem de uzun dönem ilişkileri incelemeye elverişli olması nedeniyle Gecikmesi Dağıtılmış Otoregresif (ARDL) modeli tercih edilmiştir. Elde edilen bulgular, Bankacılık Endeksi'nin özellikle CDS primi ve döviz kuru gibi risk unsurlarına yüksek duyarlılık gösterdiğini ortaya koymaktadır. Enflasyon ve kredi/mevduat oranı ile uzun dönemde pozitif ilişkiler saptanırken, TCMB politika faizi ve ABD 10 yıllık tahvil faizinin etkileri sınırlı ve dönemsel farklılık arz etmiştir. Sonuçlar, Türkiye'de bankacılık sektörünün hem içsel makroekonomik dinamiklerden hem de küresel piyasa koşullarından etkilendiğini ortaya koymakta ve literatüre katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the sensitivity of the Banking Index, which represents the Turkish banking sector, to key macroeconomic variables and explores the relationships among them. In today's context, where financial markets are increasingly integrated and macroeconomic fluctuations are more pronounced, analyzing the sector's responses to economic variables is crucial for both investors and policymakers. The independent variables include the CBRT policy interest rate, the U.S. 10-year government bond yield, the USD/TRY exchange rate, the 5-year Credit Default Swap (CDS) premium, the Consumer Price Index (CPI), the credit-to-deposit ratio, and the USD-based value of the Borsa Istanbul 100 Index. The dependent variable is defined as the USD-based value of the Banking Index. Expressing all variables in the same currency strengthens the statistical consistency of the model. The analysis covers monthly data for the period 2008:01–2024:12. AFHer unit root and cointegration tests, the Autoregressive Distributed Lag (ARDL) model was employed, as it allows for the examination of both short- and long-term relationships. The findings reveal that the Banking Index is highly sensitive to risk factors such as the CDS premium and exchange rate. In contrast, inflation and the credit-to-deposit ratio display positive long-term relationships, while the effects of the CBRT policy rate and the U.S. 10-year bond yield remain limited and vary across periods. Overall, the results demonstrate that the Turkish banking sector is shaped by both domestic macroeconomic dynamics and global market conditions, thereby offering valuable insights for the literature.