2008 küresel finans krizinin Türkiye'deki katılım bankaları ile mevduat bankalarına etkisinin asimetrik bilgi teorisi çerçevesinde ampirik değerlendirmesi: ARDL modeli
In the framework of the asymmetric information theory, the empirical assessment of the impact of the 2008 global financial crisis on the participation banks and the conventional banks in Turkey: ARDL model
- Tez No: 560698
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT USTAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Finansı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı, 2008 küresel finans krizinin Türkiye'deki katılım bankaları ile konvansiyonel bankalar üzerindeki etkisini ampirik olarak incelemektir. Bu çerçevede, 2008 krizinin Türkiye'deki katılım bankaları ile konvansiyonel bankalar üzerindeki etkileri Sınır Testi yaklaşımı (ARDL Modeli) ile test edilerek, Türkiye'deki katılım bankalarının konvansiyonel bankalara kıyasla 2008 küresel finans krizine karşı daha dirençli olduğu yönündeki önermenin geçerliliği sınanmaktadır. Çalışmada, Türk Bankacılık Sektöründe 2005-2015 yılları arasında faaliyet gösteren mevduat bankaları ile katılım bankalarının dahil edildiği analizde, bağımlı değişken olarak Banka Aktif Karlılığı, bağımsız değişken olarak ise net kar/faiz marjı, sanayi üretim endeksi ve reel efektif döviz kuru değerleri üçer aylık dönemler şeklinde kullanılmıştır. 2008 krizini de kapsayan bu veri seti aralığı için seçilen değişkenleri test eden analiz, katılım bankalarının ve konvansiyonel bankaların makroekonomik gösterge ve piyasa koşullarından etkilenme düzeylerinin farklı olduğunu, dolayısıyla her iki banka türünün 2008 küresel krizinden farklı düzeylerde etkilendiklerini göstermektedir. Net faiz marjındaki olumlu gelişme konvansiyonel bankaları daha fazla etkilerken, büyümeyi temsil eden sanayi üretim endeksi ve döviz kurundaki olumsuz gelişmeler katılım bankalarını daha derinden etkilemiştir. Bu durumun katılım bankalarının, katılım bankacılığı ilke ve esasları nedeniyle uymak zorunda olduğu regülatif düzenlemeler, kaynak ve yatırım kısıtlamaları ile açıklanmaktadır. Analiz sonuçları reel sektörü etkileyen finansal dalgalanmaların katılım bankalarını konvansiyonel bankalardan daha fazla etkilediği sonucuna ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine empirically the impact of the global financial crisis on conventional banks and participation banks in Turkey. In this context, using Bounds Test Approach (ARDL Model) on the impact of the crisis of 2008 on participation banks and conventional banks in Turkey, the validity of the proposition that participation banks compared to conventional banks in Turkey are more resistant to global financial crisis of 2008 is tested. In the study, conventional banks and participation banks operating in Turkish banking sector between the years 2005 and 2015 is selected. In the analysis, Bank Asset Profitability has been used as a dependent variable, as to an independent variable, net profit/interest margin, industrial production index and real effective exchange rate values have been used with 3-months periods. In this framework, the analysis with the selected variables for the period 2005-2015, including the 2008 crisis shows that the level that the participation banks and conventional banks have been affected by macroeconomic indicators and market conditions is different, thus both types of banks have been affected at different levels from the 2008 global crisis. While the positive developments in the net interest margin affected the conventional banks more, the industrial production index representing the growth and the exchange rate affected the participation banks more. It is considered that this situation can be explained by the resource and investment constraints that participation banks face, since they have to comply with the norms and principles of participation banking and it is concluded that the financial fluctuations that might affect the real sector will affect the participation banks more than the conventional banks .