Mimari formun bilgisayara tanımı için geliştirilen bir yöntem
- Tez No: 9817
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENGÜL Ö. GÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Bilgisayar destekli tasarıma dayalı bu çalışma, yapma formun bilgisayara veri giriş metodlarından birini geliştirerek, hastanelerdeki hasta bakım Ünitelerinin değerlen dirilmesine yönelik bir uygulamayı içermektedir ve üç bölümden oluşmaktadır. Birinci Bölümde hastane ve hasta bakım ünitelerinin planlama ve tasarım ilkeleri açıklanmış ve uygulama için seçilen projeler sunulmuştur. İkinci Bölüm mimari tasarım sürecini ve yapma formun tanımı için geliştirilen modelin açıklamasını içermektedir. Son bölümde teklif edilen metodun veri değerlendirme sini gerçekleştiren bilgisayar programı sunulmuş ve gün celleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study which is based on computer aided design, includes an application about patient care units at hospitals, develops a computer data input method of built form and consists of three chapters. In the first chapter, planning and design principles of hospitals and patient care units are explained and projects which are chosen as case studies are presented. The Second chapter dwells upon the explanation of architecturel design process and the develops a model for the definition of built form. In the last chapter, the computer program that realizes the analysis of data of the proposed method has been presented and up dated.