Orman amenajman planlarının bilgisayar yardımıyla hazırlanması
- Tez No: 9816
- Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN SOYKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 380
Özet
ÖZET Orman işletmeleri ' nin orta süreli planlara bağlanarak isletilmesi yasal bir kuraldır. Orman Amenajman Planları, mevcut yönetmeliklere göre Orman Amenajman Heyetleri tarafın dan düzenlenir. Bu heyetler, plan yapmak amacıyla arazide sürdürdükleri envanter çalışmalarına ilişkin bilgileri OSM Araştırma, Planlama ve Koordinasyon Daire Başkanlığına bağlı Bilgi işlem Müdürlüğüne ulaştırırlar. Bu ünitede toplanan do nelere göre, ağaç serveti ve artımı envanterine ilişkin meş- cere tipleri hektar değerleri ile hata ve istatisti ki değerleri hesaplanarak Orman Amenajman Heyetleri ' ne iade edilir. Planlama çalışmalarının bundan sonraki tüm evreleri, heyet tarafından 6 ay gibi uzun bir çalışma süreci içerisinde, basit dört işlemi i hesap makinalarından yararlanarak gerçekleştirilir. Gelişen bilgisayar teknolojisinden yararlanarak, Amenaj man Planı düzenlenmesine ilişkin tüm hesaplama ve yazılım işlemlerini bilgisayar ortamlarında gerçekleştirmek suretiyle, heyetlere arazide daha fazla kalabilme olanağı yaratmak ve heyetlerin büro çalışmaları sırasındaki planlama, ve karar verme tekniklerine daha fazla eğilme olanağı sağlamak amacı ile, bu çalışma araştırma konusu olarak seçilmiştir. Araştırma için arazi çalışmasına gerek duyulmamış ve çalışmaya obje olarak, bünyesinde aynı yaşlı ve değişikyaşlı işletme sınıfları bulunan bir plan ünitesi seçilmiş ve plan ünitesine ilişkin en son envanter karneleri OGM arşivinden al inmiştir. Araştırmanın yürütülmesinde; 1973 tarihli“Orman Amenajman Planlarının Düzenlenmesine, Uygulanmasına ve Yenilenmesi ne Dair Yönetmelik”hükümleri esas alınmıştır. Orman Amenajman Planı'nı bilgisayar ortamında gerçekleştirmek üzere geliştirilen programlar,“Basic Programlama Dili 'nde yazılmış ve verilerin kaydedilmesi, değerlendirilip saklanması için ”Doğrudan Erişimli Kütükler“ 'den geniş ölçüde yararlanılmıştır. Bu çalışma ile, Amenajman Planı düzenlenmesine ilişkin tüm hesaplama ve yazılım işlemleri bilgisayar ortamında ger çekleştirilmiş ve ”Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü Küre Orman işletme Müdürlüğü Ağlı Orman işletme Şefliği Amenajman Planı" adı altında düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study was to investigate the potentiality o-f using electronics computer in preparing forest management plan and set a working example. The planned management of forest, whether government owned or private, is a legal obligation. The forest management plans are prepared by the forest management teams, as they are called, which are responsible for collecting field data as well as preparing the plans. Although, the data collected by these teams are submitted to the Planning and Coordination Office of the Forest Service to process them at the Data Processing Center, the data is not manipulated to full scale. Rather, the processed data comprises such statistics as volume of growing stock by stand types, incremantal figures, means and standart deviations of some stand characteristics. The processed data is then returned over to the management teams to prepare the plans in accordance with the existing regulations. To complete the plan takes nearly six months of office work. In this study, the study area is a planning unit comprising both even and uneven aged cutting series. No alteration has been made on the stand types depicted by the planner, expect filling in some missing figures. Using the original data, the some statistics as above are calculated on the electronics computer. Also, to cut the time short no attemp has been made to prepare new stand description and