Yıpranmış saçta bağ onarıcı nanoemülsiyon fomülasyonlarının geliştirilmesi ve in vitro etkinliğinin değerlendirilmesi
Development of bond-repairing nanoemulsion formulations in damaged hair and evaluation of their in vitro efficacy
- Tez No: 981718
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÜLGÜN YENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kozmetoloji Bilim Dalı
Özet
Saçın korteks tabakasındaki α-keratin yapısı ve disülfit bağları saçın fiziksel dayanıklılığından, kütikül tabakası ise bariyer işlevinden sorumludur.Saç gövdesini oluşturan korteks ve kütikülün fiziksel (UV ışığı, rüzgar, toz, nem, deniz tuzu, sert sular, saçı yoran krepe, tarama işlemleri) ve kimyasal etkenlere (saç açıcılar, boya, kalıcı saç şekillendirme) maruziyeti yapılarının hasar görmesine sebep olur ve saç yıpranır. Yıpranmış saç güçsüzleşir, kolay kırılır, mat ve sert görünümle karakterizedir.Saç bakım ürünlerinde saçı onarıcı etkilerinden dolayı proteinler kullanılmaktadır.Özellikle son yıllarda yıpranmış saçta kırılan bağları tekrar oluşturmaya yönelik bağ onarıcı formülasyonlar ön plana çıkmaktadır.Bağ onarıcı saç ürünlerinin etkinliği kortekse penetrasyon ile doğru orantılıdır.Bu sebeple ürün penetrasyonunu arttırmak için hidrolize proteinlerin nanoemülsiyon formülasyonları hazırlanarak kütikülden yüksek penetrasyon ve yüksek ürün etkinliği amaçlanmıştır. Nanoemülsiyonun etkinliğini konvansiyonel yöntemlere göre kıyaslamak için aynı bileşenler ile klasik emülsiyon formülasyonu da hazırlanmıştır.Hazırlanan formülasyonların ön stabilite ve üç aylık uzun süreli stabilite testleri yapılarak en stabil bulunan formülasyonlar etkinlik testleri için seçilmiştir.Ürünlerin işlem görmemiş saça göre yıpranmış saçtaki etkinliğini test etmek için açıcı kullanarak farklı yıpranma seviyelerinde saç tresleri hazırlanmıştır.Bu saçlar üzerinde ürün uygulamasına bağlı olarak saçın onarıldığının ve buna bağlı olarak dayanıklılığının arttığını tespit etmek için çekme-kopma testi ve tarama testi yapılmıştır.Yapılan etkinlik testleri sonucunda hem klasik hem de nanoemülsiyon formülasyonlarının yıpranmış saçın durumunda iyileştime gösterdiği ancak bu iyileşmenin yalnızca nanoemülsiyon formülasyonlarında istatiksel olarak anlamlı olduğu bulunmuştur.Özellikle kullanılan aktif madde konsantrasyonun nanoemülsiyona göre 30 kat fazla olduğu klasik emülsiyon formülasyonun etkinlik sonuçlarında bile nanoemülsiyon klasik emülsiyona üstün bulunmuştur.Buna istinaden kullanılan aktiflerin konsantrasyonunun yanında formülasyonda kullanılan taşıyıcı sistemin de ne kadar önemli olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The α-keratin structure and disulfide bonds in the hair cortex are responsible for the hair's physical strength, while the cuticle layer provides a barrier function.Exposure of physical (UV light, wind, dust, humidity, sea salt, hard water, hair-tiring crepe, combing) and chemical agents (hair lighteners, dye, permanent hair styling) damages hair shaft's structure, leading to hair damage.Damaged hair becomes weaker, breaks easily, and is characterized by a dull and rough appearance.Proteins are used in hair care products due to their restorative effects.In recent years, bond-repairing formulations aimed at rebuilding broken bonds in damaged hair have become prominent.The effectiveness of bond-repairing hair products is directly related to their penetration into the cortex.Therefore, nanoemulsion formulations of hydrolyzed proteins have been prepared to increase product penetration, aiming for high cuticle penetration and increased product efficacy. To compare the effectiveness of the nanoemulsion with conventional methods, a classical emulsion formulation was also prepared with the same ingredients. Preliminary stability and three-month long-term stability tests were performed on the prepared formulations and the most stable formulations were selected for efficacy tests.To test the effectiveness of the products on damaged hair compared to untreated hair, hair tresses were prepared at different damage levels using a hair lightener.Tensile-strenght test and combing tests were performed on these hairs to determine whether the hair was repaired and its durability increased due to product application. As a result of the efficacy tests, it was found that both the classical and nanoemulsion formulations showed improvement in the condition of damaged hair, but this improvement was statistically significant only in the nanoemulsion formulations. In particular, even in the efficacy results of the classical emulsion formulation, where the active ingredient concentration was 30 times higher than the nanoemulsion, the nanoemulsion's efficacy results was found to be better than the classical emulsion. Based on this, it is understood that the carrier system used in the formulation is as important as the concentration of the active ingredients used in the formulation.