Saça uygulanan kozmetik ürünlerde sıvı kristal kullanarak etkinliğin artırılmasına yönelik çalışma
A study for enhancement of the efficacy using liquid crystals in hair cosmetic products
- Tez No: 230474
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALTAN YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada kozmetik endüstrisinde saç bakım ürünlerine sıkça katılanpantenolun sıvı kristal formları hazırlanmıştır. Pantenol, saçı kırılmaya, yıpranmayakarşı korur. Pantenol, yıpranmış saç üzerinde iyileştirici ve saç hacmini artırıcıetkilerinden dolayı kozmetik alanında geniş bir kullanım alanı bulmaktadır. Çalışmasüresince saç üzerinde daha kalıcı olan ince bir film tabakası halinde homojen yayılan,emülsiyonların stabilite ve homojenite problemlerini göstermeyen, pantenolün sıvıkristal yapı içerisinde tutulduğu formlasyonlar hazırlanmıştır. Bu amaçla yağ fazı olaraksıvı vazelin ve hint yağı, yüzey etken madde olarak sodyum lauril sülfat ve teksaponkullanılarak hazırlanan üçgen faz diyagramlarında sıvı kristal bölgeler belirlenerekpantenol içeren sıvı kristaller hazırlanmıştır. Bu sıvı kristal formulasyonlar üzerindesalım, viskozite gibi kontroller yapılarak seçilen formüller in vitro olarak çeşitli saçtiplerine uygulanmış ve emülsiyonlara göre saç üzerinde daha kalıcı bir filmoluşturduğu ve yıkamayla uzaklaştırılmaya daha fazla direnç gösterdiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, liquid crystal forms of panthenole which has been widely used inthe formulation of hair care products in cosmetic industry were prepared. Panthenoleprotects hair against hair breakage and damage. Panthenole has wide usage in the fieldof cosmetics as it possesses treating and volumizing effect on damaged hair. Liquidcrystal formulations bearing panthenole which form more stable and homogenouslyspreading thin film layer on hair follicles have been prepared throughout the study.These formulations do not exhibit the stability and homogeneity problems ofconventional emulsions. For this purpose, liquid paraffin and castor oil were used as theoil phase whereas sodium lauryl sufate and texapon were included to the formulationsas surface active agents. Triangular phase diagrams were prepared to determine theregions in which liquid crystals form. Later, the panthenole bearing formulations wereprepared. Those formulations selected according to the outcome of the release andviscosity studies were applied on varies types of hair and their effect was compared toconventional emulsions. It was found out that the formulations of liquid crystals bearingpanthenole form more permanent film layer on hair follicles and are more resistant towater upon washing up.