Geçit esnek kümeler ve bazı uygulamaları üzerine
Strait soft sets and its some applications
  1. Tez No: 981736
  2. Yazar: ESRA İŞBUĞA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR TANAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması 3 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümünde çalışmanın amacı ve kaynak özeti verilmiştir. İkinci bölümünde esnek küme tanımı yapılarak esnek kümenin bazı işlemleri hatırlatılmıştır. Geçit esnek küme kavramı, bazı özellikleri ve esnek kümesel işlemlere göre durumları incelenmiştir. Aynı zamanda kaba kümelerin temel tanım ve özellikleri verilerek geçit kaba kümeler ve bunların geçit tanımlanabilir küme, parametrelerin sınır kümesi, parametre etki faktörü gibi bazı özellikleri verilmiştir. Üçüncü bölümde de sonuçlar ve öneriler ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of 3 parts. In the first part, the purpose of the study and a summary of the sources are given. In the second part, the definition of soft set is given and some operations of soft set are reminded. The concept of strait soft set, some of its properties and their situations according to soft set operations are examined. At the same time, the basic definition and properties of rough sets are given and strait rough sets and some of their properties such as strait definable set, limit set of parameters, parameter impact factor are given. In the third part, the results and suggestions are expressed.