Pnömoni ve COVID görüntülerinin sınıflandırılması ve segmentasyonu için derin öğrenme modelinin tasarlanması ve gömülü sistem uygulaması
Designing a deep learning model for classification and segmentation of pneumonia and COVID images and embedded system implementation
  1. Tez No: 981745
  2. Yazar: ENVER ELİTOK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER KASIM, PROF. DR. HAMDİ MELİH SARAOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Ana Bilim Dalı
Özet
Pnömoni, akciğerleri etkileyen yaygın bir enfeksiyon hastalığı olup ciddi solunum problemlerine yol açabilmektedir. Özellikle çocuklar, yaşlılar ve bağışıklık sistemi zayıf olan bireyler için ciddi sağlık riskleri taşımaktadır. Erken ve doğru tanı, komplikasyonların önlenmesi ve tedavi sonuçlarının iyileştirilmesi açısından hayati öneme sahiptir. Bu çalışmada, pnömoni tespiti amacıyla, yüksek doğruluk ve donanımsal verimlilik hedeflenerek optimize edilmiş iki farklı derin öğrenme modeli önerilmiştir. Sınıflandırma için Modifiyeli MobileNetV2, segmentasyon için ise Modifiyeli MobileNetV2-UNet mimarisi tasarlanmıştır. Modeller, kompakt ve hafif yapıda olacak şekilde geliştirilmiştir. Sınıflandırma modeli, röntgen ve tomografi veri setleriyle; segmentasyon modeli ise bir röntgen veri setiyle eğitilmiştir. Görüntü işleme sürecinde yalnızca yeniden boyutlandırma uygulanarak ek hesaplama maliyetlerinden kaçınılmış ve genel verimlilik artırılmıştır. Eğitim sonrası, modeller değerlendirilmiş ve hesaplama açısından optimize edilerek Jetson Nano platformuna dağıtılmıştır. Toplam yedi sınıflandırma ve bir segmentasyon deneyi gerçekleştirilmiştir. Jetson Nano'da, sınıflandırma için 17 ms, segmentasyon için ise 65 ms çıkarım süresi ölçülmüştür. Elde edilen sonuçlar, işlemlerin gerçek zamanlı başarıyla yürütülebildiğini göstermektedir. Temel çevresel donanımlarla çalışabilecek şekilde yapılandırılan Jetson Nano, dış bağımlılıklardan arındırılmış uçtan uca bir çözüm sunmaktadır. Bu yönüyle, çalışma, pnömoni tespitinde gömülü derin öğrenme uygulamalarıyla etkili ve uygulanabilir bir çözüm sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Pneumonia is a common infectious disease affecting the lungs and can lead to severe respiratory problems. It poses significant health risks, particularly for children, the elderly, and individuals with weakened immune systems. Early and accurate diagnosis is crucial for preventing complications and improving treatment outcomes. In this study, two optimized deep learning models were proposed for pneumonia detection, targeting both high accuracy and computational efficiency. A modified MobileNetV2 architecture was designed for classification, while a modified MobileNetV2-UNet architecture was developed for segmentation tasks. The models were constructed to be compact and lightweight for efficient deployment. The classification model was trained using chest X-ray and computed tomography datasets, while the segmentation model was trained using a single X-ray dataset. Only image resizing was applied during preprocessing to reduce computational cost and enhance overall system efficiency. After training, the models were evaluated and computationally optimized for deployment on the Jetson Nano platform. A total of seven classification and one segmentation experiments were conducted. On Jetson Nano, inference times were measured as 17 ms for classification and 65 ms for segmentation. The experimental results demonstrated that both tasks could be performed successfully in real time. Configured to operate with only basic peripheral hardware, the Jetson Nano offers a fully self-contained solution without dependency on external systems. In this regard, the study presents an effective and practical solution for pneumonia detection through embedded deep learning applications.