Öğretmenlerin iletişim becerileri ile liderlik davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi: Mudanya örneği
Examining the relationship between teachers' communication skills and leadership behaviors: Mudanya example
  1. Tez No: 981791
  2. Yazar: YÜKSEL UZUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER FARUK ZARARSIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
Özet
Okullar eleştirel düşünme, iletişim becerileri, sağlık, kültürel farkındalık, yaratıcılık ve girişimcilik gibi çeşitli niteliklere sahip bireyler yetiştirmeyi hedeflemektedir. Bu hedeflere ulaşmak için geleneksel eğitim ve okul yönetimi yetersiz kalmakta, bunun yerine eğitim yöneticilerine ve öğretmen liderlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bir lider öğretmen, başkalarına rehberlik eden, onları aydınlatan ve ihtiyaçlarını karşılayan yaratıcı bir bireydir. İnsanların kendilerini özgürce ifade edebilecekleri kapsayıcı bir ortam oluşturmalıdırlar. Öğretmen liderliği, eğitimde kurumsal değişim ve gelişim için çok önemli bir kavram olarak görülmektedir. Çağdaş teoriler, eğitim uygulamalarını iyileştirmek, öğretmenlerin becerilerini geliştirmek ve liderlik kapasitelerini artırmak için öğretmen liderliğini teşvik etmektedir. Bu teoriler öğrencilere değer verir ve onları öğrenme ve yeni fikirler üretme konusunda destekler. Bu tez, öğretmenlerin iletişim becerileri ile liderlik davranışları arasındaki ilişkiye odaklanmaktadır. Araştırma, öğretmenlerin iletişim becerilerinin liderlik davranışlarıyla nasıl ilişkili olduğunu Mudanya İlçesi özelinde analiz etmeyi amaçlamaktadır. Araştırmada“ilişkisel tarama modeli”kullanılmaktadır. Araştırmanın evrenini 2023-2024 eğitim öğretim yılında Bursa ili Mudanya İlçesi'nde toplam 1040 öğretmen, 101 müdür ve müdür yardımcısından oluşturmaktadır. Mudanya'da görev yapan 102 öğretmenle çalışma yürütülmüştür. Sonuçlar; öğretmenlerin liderlik davranışları ile iletişim becerileri arasında ilişki bulunmuştur. Öğretmenlerin iletişim ilkeleri ve temel beceriler öğretmenlerin liderlik davranışlarının en önemli yordayıcıları olurken, ilişki kurmaya isteklilik, etkin dinleme ve sözel olmayan iletişim gibi diğer boyutlar da rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
Schools aim to raise individuals with various qualities such as critical thinking, communication skills, health, cultural awareness, creativity and entrepreneurship. To achieve these goals, traditional education and school management are insufficient, and education administrators and teacher leaders are needed instead. A teacher leader is a creative individual who guides, enlightens and meets the needs of others. They must create an inclusive environment where people can Express themselves freely. Teacher leadership is seen as a very important concept for institutional change and development in education. Contemporary theories promote teacher leadership to improve educational practices, improve teachers' skills, and increase their leadership capacity. These theories value students and support them in learning and generating new ideas. This thesis focuses on the relationship between teachers' communication skills and leadership behaviors. The research aims to analyze how teachers' communication skills are related to their leadership behaviors, specifically in Mudanya District.“Relational screening model”is used in the research. The population of the research consists of a total of 1040 teachers, 101 principals and assistant principals in Mudanya District of Bursa province in the 2023-2024 academic year. The study was conducted with 102 teachers working in Mudanya. Results; A relationship was found between teachers' leadership behaviors and communication skills. While teachers' communication principles and basic skills are the most important predictors of teachers' leadership behaviors, other dimensions such as willingness to establish relationships, active listening and non-verbal communication also play a role.