Öğretmenlerin yöneticilerine ilişkin algıladıkları liderlik davranışları ve iletişim becerileri ile öğretmenlerin mesleki aidiyetlerinin incelenmesi
Examination of teachers' perception about administrators' leadership behavior and communication skills and teachers' vocational belonging
  1. Tez No: 673085
  2. Yazar: AHMET KÖMERİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAHMAN ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Öğretmenlerin okula ve mesleğine aidiyeti ve motivasyonu, okul yöneticilerinin ise öğretmenlere karşı olan liderlik davranışları ve iletişimdeki becerileri arttıkça okullar amaçlarına daha kısa sürede ulaşabilir. Bu sebeple bu araştırmada; öğretmenlerin yöneticilerine ilişkin algıladıkları liderlik davranışları ve iletişim becerileri ile öğretmenlerin mesleki aidiyetlerinin incelenmesi, bu değişkenler arasındaki ilişkilerin ve demografik özelliklere göre farkların belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından oluşturulan bir anket ile“Liderlik Davranışları Ölçeği”,“Kişiler Arası İletişim Becerileri Ölçeği”ve“Mesleki Aidiyet Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma ilişkisel tarama modelinde bir araştırmadır. Bu çalışma 2018-2019 eğitim-öğretim yılının 2. döneminde Giresun ili genelinde görev yapan 251 öğretmenle yürütülmüştür. Araştırma sonuçlarına göre; okul yöneticilerinin liderlik davranışları arttıkça iletişim becerilerinin arttığı ve liderlik davranışları ve iletişim becerileri arttıkça da öğretmenlerin mesleki aidiyetlerinin arttığı sonucuna ulaşılmıştır. 16 yıl ve üzeri kıdemi olan öğretmenlerin kıdemi daha az olan öğretmenlere göre mesleki aidiyetlerinin daha yüksek olduğu görülmüştür. Kadın öğretmenler erkek öğretmenlere göre okul yöneticilerini liderlik davranışları açısından daha ilgisiz algıladıkları sonucuna varılmıştır. İlkokul öğretmenlerinin ortaokul öğretmenlerine göre okul yöneticilerini liderlik davranışları ve iletişim becerileri açısından daha pozitif algıladıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Schools can achieve their goals in a shorter time span if teachers' vocational belonging and motivation increases, and school administrators' leadership behavior and communication skills improve. For this purpose, this study aimed to examine teachers' vocational belonging and administrators' leadership behaviors and communication skills as perceived by teachers. In addition, the relationship between these variables and differences according to demographic characteristics were analyzed. For this purpose, a questionnaire created by the researcher, the“Leadership Behavior Scale”, the“Interpersonal Communication Skills Scale”and the“Professional Belonging Scale”were used as data collection tools in this correlational research. In this study, the relational screening model was used. This study was carried out with 251 teachers working in Giresun in the second term of the 2018-2019 academic year. Research outcomes revealed that administrators' communication skills increased with an increase in their leadership behavior, and that an increase in leadership behavior and communication skills led to an increase in the professional belonging of teachers. It was observed that teachers with seniority of 16 years or more had a higher sense of vocational belonging than teachers with less seniority. Female teachers were more indifferent regarding administrators' leadership behaviors than male teachers. Primary school teachers tended to hold more positive perceptions towards school' administrators' leadership behavior and communication skills compared to secondary school teachers.