Miyofasiyal Orjinli Boyun Ağrılarında Klasik Fizik Tedaviye Eklenen Manuel Terapi Uygulamalarının Etkinliği
Effectiveness Of Manual Therapy Applications In Addition To Standard Physical Theraphies In Patients With Myofacial Neck Pain
- Tez No: 981797
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADEM YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı miyofasiyal orjinli boyun ağrılı hastaların tedavisinde klasik fizik tedavi yöntemlerine ilave edilen manuel terapi uygulamalarının etkinliğini ortaya koymaktı. Gereç-Yöntem: Bu çalışmaya miyofasiyal kökenli boyun ağrısı tanısı alan 18-45 yaş aralığında 40 hasta dahil edildi. Hastalar blok randomizasyon yöntemi ile fizik tedavi (FT) grubu ve manuel terapi (MT) grubu olarak iki gruba ayrıldı. FT grubundaki hastalara (n=20) 10 seans klasik fizik tedavi yöntemleri (hotpack, terapötik ultrason, TENS) uygulanırken manuel terapi grubundaki hastalara (n=20) FT grubuna ek olarak 5 seans (iki günde bir) manuel terapi (skapular mobilizasyon, TN'ler için iskemik kompresyon ve boyun bölgesi için cyriax mobilizasyon yöntemleri) uygulandı. Boyun ve baş ağrılarının değerlendirmesi için vizüel ağrı skalası (VAS), boyun özür değerlendirmesi için“Vernon Mior Neck Disabilty Index (VMNDI)”kullanıldı. Kaygı düzeyini belirlemek için durumluk ve süreklik kaygı ölçeği kullanıldı. Hastaların derin servikal fleksör kasların enduransı (DSFKE) sn cinsinden kaydedildi.“Commander™ Algometer”ile boyunda 6 nokta ve trapez kasında 6 noktanın lokal hassasiyet ölçümü sonuçları kaydedildi, ortalamaları alınarak global servikal lokal hassasiyet skoru (GSLH) ve global trapez lokal hassasiyet skoru (GTLH) hesaplandı. Tüm ölçümler tedavi başlangıcında, tedavi bitiminde ve iki hafta sonrasında tekrarlandı. Her iki grubun tedavi bitiminde ve iki hafta sonrasında elde edilen verileri ile tedavi öncesi verileri karşılaştırıldı. Bulgular: FT grubunda, tedavi sonrası yapılan ölçümlerde sadece DSFKE'de istatistiksel olarak anlamlı artış olduğu görüldü. Ayrıca bu grupta tedaviden 2 hafta sonraki VAS boyun ağrı skorundaki düşüş ve GSLH skorundaki artış (azalmış hassasiyet) anlamlı bulundu. MT grubunda ise, hem tedavi bitiminde hem de 2 hafta sonrasında DSFKE'deki artış, VAS boyun ve baş ağrısı skorlarındaki düşüş, GSLH ve GTLH skorlarındaki artış (azalmış hassasiyet) istatistiksel olarak anlamlıydı. VMNDI ise her iki grupta da anlamlı olarak düşük bulundu. Her iki grupta da hem tedavi sonrası hem de iki hafta sonra kaygı ölçeklerinde istatistiksel anlamlı bir değişim görülmedi. Sonuç: Bu çalışma ile miyofasiyal orjinli boyun ağrılı hastaların tedavisinde, klasik fizik tedavi yöntemlerine ilave edilen manuel terapi uygulamalarının, boyun ağrısı, baş ağrısı ve boyun-sırt bölgesinde lokal hassasiyeti azalttığı, boyun kas enduransını artırdığı ve sonuçta boyunun fonksiyonelliğini artırmada faydalı olabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to determine effectiveness of manual therapy applications added to standard physical therapy in patients with myofascial neck pain. Materials-Methods: This study included 40 patients between 18-45 years who have myofascial originated neck pain. The patients were grouped into physical therapy (PT) group and manual therapy (MT) group by block randomization method. Ten sessions of standard PT methods (hot-pack, therapeutic ultrasound, TENS) were applied to the PT group (n =20) and five sessions(every other day) of manual therapy (scapular mobilization, ischemic compression for triggering points, and cyriax mobilization methods for neck region) in addition to standard physical therapy were applied to the MT group (n=20).Visual analog scale (VAS) was used to evaluate neck and head pain and Vernon Minor Neck Disability Index (VMNDI) was used to assess neck disability. State-trait anxiety inventory form was used to determine the level of anxiety. Deep cervical flexor muscle endurance (DCFME) of patients was recorded in seconds. Local tenderness scores were measured from 6 points at the neck and 6 points at trapezius muscle with Commander™ Algometer and their means were taken to calculate global cervical local tenderness score (GCLTS) and global trapezius local tenderness score (GTLTS). All measurements were performed at start of the therapy and repeated at the end of therapy and two weeks after therapy. Assessments at the end of the therapy were compared in both groups with assessments before the therapy. Results: In PT group, increase in DCFME time was the only significant parameter in after treatment period. Decreases in VAS neck pain scores and increases in GCLTS (decreased tenderness) were significant for PT group at 2 weeks after therapy. In MT group decreases in VAS score and increases in DCFME time, GCLTS and GTLTS (decreased tenderness) were statistically significant both at the end of the therapy and 2 weeks after therapy. VMNDI was lower in both groups significantly. The difference in anxiety levels were not significant in both groups neither in after treatment period nor 2 weeks after therapy. Conclusion: MT applications added to standard physical therapy methods decreases neck and head pain and local tenderness while increasing muscle endurance in patients with myofascial neck pain and thus, may be helpful to increase functionality of neck.