Servikal displazi nedeni ile Loop Elektrocerrahi Eksizyon Prosedürü (LEEP) yapılan hastalarda glandüler, stromal tutulum ve Ki 67, p16 belirteçlerinin prognoza etkisi
The prognostic impact of glandular and stromal involvement and the biomarkers Ki-67 and p16 in patients undergoing Loop Electrosurgical Excision Procedure (LEEP) for cervical dysplasia
- Tez No: 981831
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE ALDIKAÇTIOĞLU TALMAÇ, DR. TOLGA ÇİFTPINAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma servikal displazi nedenli (Loop Electrosurgical Excision Procedure) LEEP yapılan hastaların patoloji sonuçlarının retrospektif olarak incelenmesi ve materyallerin p16/ ki 67 immünhistokimyasal boyanmaları, glandüler ve stramol tutulum varlığı ile hastalığın prognozu arasında bir ilişki olup olmadığını belirlemek amaçlı yapılmıştır.Bu çalışmada, LEEP uygulanan hastaların patoloji sonuçları retrospektif olarak incelendi. Hastanemizde son 10 yılda LEEP işlemi yapılan 787 hasta nın patoloji sonuçları değerlendirildi.187 hasta releep olduğu için 2 hasta da 75 yaş üstü olduğu için çalışmadan çıkarıldı. 598 hasta çalışmaya dahil edildi. Materyaller üzerinde p16 ve Ki-67 immünhistokimyasal boyamaları bakılarak, hücresel proliferasyon ve transformasyon derecesi değerlendirildi. Ayrıca, patolojik incelemede glandüler ve stromal tutulum varlığı saptandı. Elde edilen veriler, CIN derecesi ve immünhistokimyasal bulgular ile hastalığın prognozu arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla analiz edildi. İstatistiksel değerlendirmelerde, değişkenler arasındaki ilişkiler için Pearson Ki-kare testi, Fisher Exact testi ve Linear-by-linear association testi kullanıldı.CIN derecesi ile glandüler tutulum arasındaki ilişki değerlendirildiğinde, iki değişken arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu saptandı (Pearson Ki-kare = 119.574, sd = 2, p < 0.001). Tüm hücrelerde beklenen frekansın 5'in üzerinde olması, Ki-kare testinin varsayımlarının karşılandığını doğruladı. Fisher Exact testi ile yapılan doğrulama analizinde de benzer şekilde anlamlı sonuç elde edildi (p < 0.001). Linear-by-linear association testi, CIN derecesi arttıkça glandüler tutulum oranında anlamlı bir artış olduğunu gösterdi (χ² = 116.139, p < 0.001). CIN derecesi ile stromal tutulum arasındaki ilişki incelendiğinde de gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu (Pearson Ki-kare = 20.864, sd = 2, p < 0.001). Fisher Exact testi ile yapılan doğrulama analizinde sonuç yine anlamlıydı (p < 0.001). Linear-by-linear association testi, CIN derecesi yükseldikçe stromal tutulum oranının da anlamlı biçimde arttığını ortaya koydu (χ² = 16.073, p < 0.001).Çalışmamızın bulgıları immünohistokimyasal ve histopatolojik belirteçlerin servikal displazilerin şiddeti ve prognozu hakkında bize yol gösterebilecek belirteçler olduklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to retrospectively evaluate the pathological results of patients who underwent Loop Electrosurgical Excision Procedure (LEEP) due to cervical dysplasia, and to investigate whether there is a relationship between p16/Ki-67 immunohistochemical staining, the presence of glandular and stromal involvement, and disease prognosis.In this study, the pathological findings of patients who underwent LEEP were retrospectively reviewed. The pathology results of 787 patients who underwent LEEP at our hospital over the past 10 years were evaluated. A total of 187 patients who had repeat LEEP procedures and 2 patients over the age of 75 were excluded from the study. Ultimately, 598 patients were included in the analysis. Immunohistochemical staining for p16 and Ki-67 was performed on the specimens to assess the degree of cellular proliferation and transformation. In addition, the presence of glandular and stromal involvement was identified during pathological examination. The collected data were analyzed to determine the relationship between CIN grade, immunohistochemical findings, and disease prognosis. For statistical evaluation, Pearson's Chi-square test, Fisher's Exact test, and the Linear-by-Linear Association test were used to assess associations between variables.A significant relationship was observed between CIN grade and glandular involvement (Pearson χ² = 119.574, df = 2, p < 0.001). All cells had expected frequencies above five, confirming the assumptions of the Chi-square test. Verification with Fisher's Exact test also yielded significant results (p < 0.001). Linear-by-linear association analysis showed a significant increase in glandular involvement with increasing CIN grade (χ² = 116.139, p < 0.001). Similarly, a significant relationship was found between CIN grade and stromal involvement (Pearson χ² = 20.864, df = 2, p < 0.001). Verification with Fisher's Exact test confirmed the significance (p < 0.001). Linear-by-linear association analysis indicated that stromal involvement increased significantly with higher CIN grades (χ² = 16.073, p < 0.001).Our findings suggest that immunohistochemical and histopathological markers may serve as valuable indicators for assessing the severity and prognosis of cervical dysplasia.