Servikal prekanseröz lezyonların tedavisinde LEEP sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of LEEP results in the treatment of cervical precancerous lesions
  1. Tez No: 654499
  2. Yazar: ÖMER ULUGERGERLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VELİ MİHMANLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Çalışmamızda yüksek riskli servikal prekanseröz lezyonların tedavisinde LEEP yapılmış hastalarda, LEEP ile tedavi edilme oranlarının, rezidü hastalığa neden olacak, rezidü hastalığı öngörecek risk faktörlerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Bu retrospektif kesitsel çalışma, Ocak 2016 – Ocak 2020 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği Jinekolojik Onkoloji Polikliniği'nde servikal prekanseröz lezyon nedeniyle LEEP (Loop Elektrocerrahi Eksizyon Prosedürü) yapılmış kadınlar arasında 461'i“Tek Leep”ve 81'i“Re-Leep”olmak üzere iki grup altında toplam 542 vakayı kapsayan bir çalışmadır. Çalışmamızda sürekli değişkenler arasında yaş ve parite, kategorik değişkenler arasında ise menopoz durumu, sigara içme alışkanlığı, HPV DNA tipi, servikal sitoloji, kolposkopik incelemede servikal transformasyon zone tipi ve servikal biyopsi sonuçlar, tekli veya çoklu yapılan LEEP sonuçlar dikkate alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to determine the rates of LEEP treatment, risk factors that may cause residual disease and predict residual disease in patients who have undergone LEEP in the treatment of high-risk cervical precancerous lesions. Material and Methods: This retrospective cross-sectional study was conducted between January 2016 and January 2020 among women who underwent LEEP (Loop Electrosurgical Excision Procedure) due to cervical precancerous lesions at the University of Health Sciences Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu City Hospital Gynecology and Obstetrics Clinic Gynecological Oncology Outpatient Clinic. In this study a total of 542 cases were included under two groups; 461“Single Leep”and 81“Re-Leep”cases. For the aim of this study, age and parity were considered among the continuous variables while menopausal status, smoking habits, HPV DNA type, cervical cytology, cervical transformation zone type in colposcopic examination and cervical biopsy results, single or multiple LEEP results were taken into account as the categorical variables.