Parazitoit encarsia berlesei (Howard) (hymenoptera: Aphelinidae) ile dut kabuklubiti pseudaulacaspis pentagona (Targioni-Tozzetti) (hemiptera: diaspididae) arasındaki bazı biyolojik ilişkiler ve salım çalışmaları üzerinde araştırmalar
Researches on some biological relationships between parasitoid encarsia berlesei (howard) (hymenoptera: aphelinidae) and white peach scale pseudaulacaspis pentagona (Targioni-Tozzetti) (Hemiptera: diaspididae) and release studies
  1. Tez No: 981950
  2. Yazar: FİLİZ ÖNTEPELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMA ÜLGENTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada meyve, süs ve orman bitkilerinin önemli bir zararlısı olan Dut Kabuklubiti, Pseudaulacaspis pentagona (Targioni-Tozzetti) (Hemiptera: Diaspididae) ile parazitoiti Encarsia berlesei (Howard) (Hymenoptera: Aphelinidae)'nin biyolojik ilişkileri, parazitoitin yaşam çizelgesi parametreleri ve parazitoitin zararlı üzerine salım dozları araştırılmıştır. Dut Kabuklubiti ve parazitoitin yetiştirilmesi 26±1°C sıcaklık, sabit ışıklanma rejimi (16:8 saat) ve %60 ±5 orantılı nem koşullarındaki iklim kabininde patates yumruları üzerinde yapılmıştır. Çalışma sonucunda E. berlesei'nin P. pentagona'nın genç dişilerine göre, ikinci nimf dönemindeki bireylerini daha fazla parazitlediği, gelişmesini daha hızlı tamamladığı tespit edilmiştir. E. berlesei'nin kabuklubitin ikinci nimf ve genç dişi dönemlerinde sırası ile kalıtsal üreme yeteneği (r) 0.0662±0.001 gün-1ve 0.0453±0.0008gün-1, artış oranı sınırı (λ) 1.068±0.0008 gün-1 ve 1.046±0.001 gün-1, net üreme gücü (R0) 6.980±0.177 ♀/♀/döl ve 4.320±0.156 ♀/♀/döl, ortalama döl süresi (T) 29.336±0.018 gün ve 32.277±0.027 gün, ergin parazitoit ömrü 2.33±0,05 gün ve 2.02±0,05 gün, günlük parazitleme oranı 7.399±0,197 adet ve 3.341±0,26 adet kabuklubit olarak saptanmıştır. Laboratuvarda değişik sıcaklık ve konukçu yoğunluğunda parazitleme kapasitesi incelenmiş, konukçu sayısı arttıkça parazitleme oranı düşmüş, sıcaklık arttıkça parazitleme oranı artmıştır. P. pentagona'nın ikinci nimf dönemine karşı yapılan salımlarda optimum sıcaklığın 26,5 °C olduğu ortamlarda parazitoitin daha fazla etkinlik gösterdiğini ortaya koymuştur. Çalışma sonucunda E. berlesei'nin dut kabuklubitinde etkili parazitoit olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the biological relationships between Pseudaulacaspis pentagona Targioni-Tozzetti (Hemiptera: Diaspididae), a major pest of fruit, ornamental, and forest plants, and its parasitoid Encarsia berlesei (Howard) (Hymenoptera: Aphelinidae) were investigated. The life table parameters of the parasitoid and its release doses against the pest were also evaluated. The rearing of the Pseudaulacaspis pentagona and its parasitoid was carried out on potato tubers in a climate chamber maintained at 26 ± 1 °C, with a constant photoperiod of 16:8 h (L:D) and a relative humidity of 60 ± 5%. The results of the study revealed that E. berlesei parasitized the second-instar nymphs of P. pentagona more frequently than the young females and completed its development more rapidly on this host stage. For E. berlesei, the intrinsic rate of increase (r) was determined as 0.0662 ± 0.001 ♀/♀/day on the second-instar nymphs of P. pentagona and 0.0453 ± 0.0008 ♀/♀/day on virgin females. The finite rate of increase (λ) was calculated as 1.068 ± 0.0008 ♀/day and 1.046 ± 0.001 ♀/day, respectively. The net reproductive rate (R₀) was 6.980 ± 0.177 ♀/♀/generation for the second instar and 4.320 ± 0.156 ♀/♀/generation for virgin females. The mean generation time (T) was estimated as 29.336 ± 0.018 days and 32.277 ± 0.027 days, while the adult longevity of the parasitoid was recorded as 2.33 ± 0.05 days and 2.02 ± 0.05 days, respectively. The daily parasitism rate was found to be 7.399 ± 0.197 and 3.341 ± 0.26 hosts for the second instar and virgin female stages, respectively. Laboratory experiments conducted under different temperature and host density conditions indicated that parasitism rate decreased with increasing host density, whereas higher temperatures enhanced parasitism. The releases targeting the second-instar nymphs of P. pentagona demonstrated that the parasitoid exhibited the highest efficacy at an optimum temperature of 26.5 °C. The findings of this study ultimately confirmed that E. berlesei is an effective parasitoid against the mulberry scale, P. pentagona.