Sample efficient vector optimization with Gaussian process bandits
Gauss süreci haydutları ile yüksek örnekleme verimliliğine sahip vektör optimizasyonu
  1. Tez No: 981961
  2. Yazar: İLTER ONAT KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Kara kutu vektör optimizasyonu, hedef fonksiyonun değerlendirilmesinin maliyetli olduğu ve birden fazla çakışan amacın dengelenmesi gerektiği birçok gerçek dünya uygulamasında ortaya çıkar. Bu alandaki mevcut yöntemler genellikle Pareto optimal çözümleri belirlemeyi amaçlasa da, çoğu zaman hedef vektörler üzerindeki tercih yapılarını göz ardı eder ve yüksek örnekleme karmaşıklığına ya da kuramsal garantilerin eksikliğine sahiptir. Bu tezde, tercihlerin hedef vektörler arasında kısmi sıralama belirten çokyüzlü bir konveks koniyle tanımlandığı Gauss süreci haydutları altında vektör optimizasyonunu ele alıyoruz. Bu kapsamda, genelleştirilmiş tercih modeline göre kapsayıcı bir Pareto kümesini verimli şekilde belirleyen Gauss Süreçleri ile Vektör Optimizasyonu (VOGP) adlı uyarlanabilir eleme algoritmasını öneriyoruz. VOGP, hedef fonksiyonun iyi davranış özelliklerini kullanır ve örnekleme seçimlerini model belirsizliğine göre yapar. VOGP için bilgi kazanımı temelli ve çekirdek özelliklerine özel örnekleme karmaşıklığı sınırları türeterek teorik garantiler sunuyoruz. Sentetik ve gerçek veri kümeleri üzerinde yaptığımız kapsamlı deneyler, VOGP'nin örnekleme verimliliği açısından çok amaçlı karar metotlarından ve vektör optimizasyonu alanındaki güncel yöntemlerden daha iyi performans sergilediğini göstermektedir. Ayrıca, tasarım uzayının sürekli olduğu ve çekirdek hiperparametrelerinin bilinmediği durumlar için VOGP'nin buluşsal uzantılarını da geliştiriyoruz. Bu çalışma, teorik azalizleri güçlü ve ampirik olarak etkili bir kara kutu vektör optimizasyonu yöntemi ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Black-box vector optimization arises in many real-world applications where the objective function is expensive to evaluate and multiple conflicting objectives must be balanced. While existing methods in this domain typically aim to recover Pareto optimal solutions, they often ignore preference structures over objective vectors and may suffer from high sample complexity or lack theoretical guarantees. In this thesis, we study vector optimization under Gaussian process bandits, where preferences are encoded by a polyhedral convex cone that induces a partial order among objective vectors. We propose Vector Optimization with Gaussian Processes (VOGP), an adaptive elimination algorithm that efficiently identifies a representative Pareto set under this generalized preference model. VOGP exploits the smoothness of the objective function and selects evaluations based on model uncertainty. We provide theoretical guarantees for VOGP, deriving sample complexity bounds in terms of information gain and presenting kernel-specific analyses. Extensive experiments on synthetic and real-world tasks show that VOGP outperforms state-of-the-art multi-objective and vector optimization methods in terms of sample efficiency. We also develop heuristic extensions of VOGP to continuous design spaces and scenarios with unknown kernel hyperparameters. Overall, this work introduces a black-box vector optimization method with strong theoretical analysis and effective empirical performance.