Atıklardan siyanür ve siyanür bileşiklerinin uzaklaştırılması
Removal of cyanide and cyanide compounds from waste
- Tez No: 981962
- Danışmanlar: PROF. DR. HACI DEVECİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezde, madencilik ve endüstriyel atık sulardaki siyanür ve bileşiklerinin bozundurulmasına yönelik etkili ve sürdürülebilir bir arıtım yöntemi geliştirilmiştir. Deneyler, sentetik çözeltiler ve bir altın madeni tesisindeki gerçek atık su örnekleri ile gerçekleştirilmiştir. Fotokatalitik deneylerde TiO2 nanotüp (TNA) ve hidrotermal yöntemle sentezlenmiş fotokatalizörler kullanılmıştır. Fotokatalizörlerden MST, 365 nm UV ışıkta siyanürü 180 dakikada %80 ve ozonla eklendiğinde 360 dakikada %97,3 bozunmasını sağlamıştır. Yalnızca UV ve fotokatalizör kullanıldığında tiyosiyanat bozunma göstermezken TNA/O3/UV sisteminde 240 dakikada %98 oranında bozunmuştur. Gerçek atık su örneklerinde benzer sonuçlar elde edilmiş olup ozon katkılı fotokatalitik sistemde %99,3 tiyosiyanat giderimine ulaşılmıştır. Ayrıca perasetik asit (PAA), siyanür ve bileşiklerinin bozundurulmasında etkin bir oksitleyici olmuş ve 2 mL PAA ile 120 dakikada siyanürün %90,6'sı bozundurulmuştur. Katalizör eklenmesi (Cu+2, Co+2) ve UV ışığı, PAA ile siyanürün bozunmasını hızlandırmıştır. Tiyosiyanatın PAA, katalizör (Cu+2) ve UV ışığı ile bozundurma verimi >%99'a ulaşmıştır. Ayrıca bakır siyanürün PAA ile bozundurulmasında, Cu+2 ve PAA konsantrasyonları artırıldıkça bozunma süresinde azalmalar gözlemlenmiştir. Son olarak PAA'nın H2O2 ile kıyaslandığında, PAA'nın bozundurma süresinin %80–90 daha kısa olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an effective and sustainable treatment method for the degradation of cyanide and its compounds in mining and industrial wastewater has been developed. Experiments were conducted using synthetic solutions and real wastewater samples from a gold mining facility. Photocatalytic experiments used TiO2 nanotubes (TNA) and photocatalysts synthesized by the hydrothermal method. Among the photocatalysts, MST achieved 80% degradation of cyanide in 180 minutes under 365 nm UV light and 97.3% degradation in 360 minutes when ozone was added. While thiocyanate showed no degradation when only UV and photocatalyst were used, it degraded by 98% in 240 minutes in the TNA/O3/UV system. Similar results were obtained in real wastewater samples, with 99.3% thiocyanate removal achieved in the ozone-assisted photocatalytic system. Additionally, peracetic acid (PAA) was an effective oxidant in the degradation of cyanide and its compounds, with 90.6% of cyanide degraded in 120 minutes using 2 mL of PAA. The addition of a catalyst (Cu+2, Co+2) and UV light accelerated the degradation of cyanide with PAA. The degradation efficiency of thiocyanate with PAA, catalyst (Cu+2), and UV light reached >99%. Furthermore, in the removal of copper cyanide with PAA, reductions in decomposition time were observed as Cu+2 and PAA concentrations increased. Finally, when compared to H2O2, PAA was found to have a decomposition time that was 80–90% shorter.