Yukarı Dicle Havzası Roma Dönemi mimari yapıları
Roman Period Architectural Structures of the Upper Tigris Basin
  1. Tez No: 981999
  2. Yazar: ABDURRAHMAN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DUYGU SEVİL AKAR TANRIVER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, Mezopotamya'nın kuzeyinde yer alan Yukarı Dicle Havzası'nda Roma İmparatorluğu ile Parthlar ve Sasaniler arasındaki uzun süreli mücadelenin izlerini incelemektedir. Araştırmanın temel sorusu, Roma İmparatorluğu'nun bölgeye hangi amaçlarla geldiği ve burada kalıcı bir mimari–kültürel miras bırakıp bırakmadığıdır. Çalışmada, antik kaynakların eleştirel okunması, modern arkeolojik bulguların (özellikle Ilısu Barajı kurtarma kazıları) değerlendirilmesi ve coğrafi–stratejik analiz yöntemleri kullanılmıştır. Amida, Çattepe, Nisibis, Zerzevan, Bezabde, Arzanene, Martyropolis, Cepha ve Anastasiopolis gibi kale ve garnizon merkezleri; bunları destekleyen yollar ve köprüler ile tekil örnekler olan tiyatro ve Mithras tapınağı ele alınmıştır. Elde edilen sonuçlara göre Roma, yalnızca doğu sınırlarını güvence altına almak için değil, aynı zamanda İpek Yolu ticaretini denetlemek amacıyla da bölgede varlık göstermiştir. İnşa edilen yapılar salt askerî garnizonlar olmayıp, yerel halkın da katılımıyla şekillenmiş; Roma üslubu ile yerel geleneklerin etkileşimi sonucunda çok katmanlı bir miras günümüze ulaşmıştır. Bu tez, Roma'nın Yukarı Dicle Havzası'ndaki varlığını askerî–stratejik boyutlarını yanı sıra kültürel ve sosyal yönleriyle de ele almakta; böylece bölgeye dair yeni ve bütüncül bir değerlendirme sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines the traces of the long–standing struggle between the Roman Empire and the Parthian–Sasanian powers in the Upper Tigris Basin, located in the northern part of Mesopotamia. The central research question concerns the purposes of Rome's presence in the region and whether it left a permanent architectural and cultural legacy. The study employs a combination of methods, including the critical reading of ancient sources, the evaluation of modern archaeological evidence (particularly the Ilısu Dam salvage excavations), and geo–strategic analyses. The analysis focuses on fortresses and garrison centers such as Amida, Çattepe, Nisibis, Zerzevan, Bezabde, Arzanene, Martyropolis, Cepha, and Anastasiopolis; the supporting networks of roads and bridges; as well as singular examples such as the Erzen theatre and the Mithraic temple. The findings demonstrate that Rome was present in the region not only to secure its eastern frontier but also to control the Silk Road trade. The constructed fortifications were not merely military garrisons but were shaped with the participation of local communities, resulting in a multi–layered heritage formed by the interaction of Roman building practices and local traditions. By addressing Rome's presence in the Upper Tigris Basin not only in military–strategic terms but also in its cultural and social dimensions, this dissertation offers a new and comprehensive assessment of the region.