Güneydoğu Anadolu bölgesindeki kan davalarının İslâmhukuku açısından değerlendirilmesi (Karacadağ örneği)
Evaluation of blood fights in southeastern Anatoliaregion from the perspective of Islamic law (Karacadağexample)
  1. Tez No: 982018
  2. Yazar: MEHMET ER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF EŞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Cahiliye döneminin âdetlerinden biri olan kan davaları insanlık tarihi kadar eskidir. Bu âdet insanlık tarihi kadar eski olmakla birlikte maalesef günümüz dünyasında hâlâ karşılaştığımız bir olgudur. Bu olgu sebebiyle birçok insanın temel haklarından biri olan yaşama hakkı büyük bir tehdit ile karşı karşıya kalmaktadır. Özellikle yaşadığımız coğrafya olan Güneydoğu Anadolu Bölgesinin birçok yerinde kan davaları görülmektedir. Bu davaların sonucunda birçok insan maddi ve manevi zararlarla karşı karşıya kalmaktadır. Bölgede kan davalarında sadece katilin ailesi değil aynı zamanda maktulun ailesinin de can ve mal güvenliği tehlike altına girmektedir. Kan davaları bazı toplumların en önemli sorunların başında yer alır. Güneydoğu Anadolu Bölgesinde kan davalarının ekonomik, siyasi, toplumsal ve kültürel birçok nedeni mevcuttur. İslâm hukuku açısından kasten öldürme fiilinin dünyevî cezası kısas, diyet ve mirastan men, ahret cezası ise ebedi cehennemdir. Ancak Türkiye'nin hukuk düzeni dünyevî müeyyidenin uygulanmasına elverişli değildir. Bu nedenle İslâm hukukunun ek çözümü olan arabuluculuk kurumu sulh yoluyla diyet ödenmesi devreye girmektedir. Bununla birlikte İslâm hukukunun temel ilkelerinden yararlanarak bu bölgedeki kan davalarının nedenlerini ortadan kaldıracak eğitimsel, ekonomik, siyasi, hukuki, toplumsal ve kültürel unsurların ıslahı ile toplumu bu konuda bilinçlendirmek gerekir.
Özet (Çeviri)
Blood feuds, a tradition of the pre-Islamic period, are as old as human history. While this practice is as old as human history, it is unfortunately still a phenomenon we encounter in today world. This phenomenon poses a grave threat to many people fundamental rights, the right to life. Blood feuds are particularly prevalent in many parts of Southeastern Anatolia, the region where we live. As a result, many people face material and emotional harm. In blood feuds in the region, not only the murderer's family but also the victim's family are at risk of life and property. Blood feuds are among the most significant problems facing societies. In the Southeastern Anatolia region, blood feuds have numerous economic, political, social, and cultural causes. According to Islamic law, the worldly punishment for intentional murder is retaliation, blood money, and disinheritance, while the afterlife punishment is eternal hell. However, Türkiye's legal system does not lend itself to the application of worldly sanctions. Therefore, as an alternative solution under Islamic law, payment of blood money through mediation can be considered. Furthermore, by utilizing the fundamental principles of Islamic law, it is necessary to reform educational, economic, political, legal, social, and cultural elements to eliminate the causes of blood feuds in this region and raise public awareness on this issue.