Medeni usul hukukunda DEF'iler
Pleas in civil procedure law
  1. Tez No: 982017
  2. Yazar: ÖMER MİRAC AY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ERTAN YARDIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın öncelikli amacı; def'ilerin Medeni Usul Hukuku bakımından incelenmesi, def'ilerin yargılamada ileri sürülmesi, def'ilerin ileri sürülmesinin yargılamaya etkileri, bunların hukuki sonuçları ve kanuni düzenlemelerde yer alış amaçlarını açıklamaktır. Buradan yola çıkarak ilgili hukuki düzenlemeler detaylı olarak incelenecek ve bir savunma vasıtası olan def'ilerin önemi ve etkisi değerlendirilmeye çalışılacaktır. Türk Hukuku açısından bu çalışma, Medeni Usul Hukuku bakımından def'ilerin ileri sürülmesi ve etkileri konusunda bir kaynak oluşturmayı hedeflemektedir. Bir savunma vasıtası olarak def'iler, yargılama bakımından etkileri göz önüne alındığında başvurulabilecek önemli bir hukuki müessesedir.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to examine the defenses in terms of Civil Procedure Law, to analyze the procedure of bringing forward the defenses before the courts, to explain the legal effects and legal consequences of them during the course of a trial and finally to crisstalize the purpose of taking place in the legal regulations. From this point of view, the relevant legal regulations will be examined in detail and the importance and the impact of the pleas will be evaluated. In terms of Turkish Law, this study aims to form a basic resource on the assertion and effects of pleas regarding civil procedure law. Pleas, as a defense tool, is the most important legal institution that a defendant can rely on during the course of a trial in order for him/her to use his/her right to a fair trial.